Auto na parkingu

Planujesz wymienić auto? Poznaj finansowanie z ratą balonową!

1 czerwca 2021

Coraz więcej Polaków – na wzór zachodnich sąsiadów – zaczyna doceniać możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Opcja wymiany samochodu po kilku latach to nie tylko sposobność na poznanie różnych modeli aut, ale przede wszystkim szansa na korzystanie z pojazdu będącego stale na gwarancji producenta. Sprawdź, jakie finansowanie wybrać, aby nie wiązać się z bankiem na długie lata.

Chociaż cykliczna wymiana samochodu jest już na świecie standardem, w Polsce nie jest to powszechnie praktykowane. Mimo że coraz więcej osób odnajduje sens w użytkowaniu pojazdów zamiast ich posiadaniu, nadal większość rodaków jest przywiązana do swoich aut.

Cykliczna wymiana auta – dlaczego warto?

Różne statystyki pokazują, że średnia wieku samochodów poruszających się po polskich drogach to kilkanaście lat. Użytkowanie wiekowych pojazdów to nie tylko większe ryzyko, ale przede wszystkim pozbawianie się możliwości korzystania z nowoczesnych technologii poprawiających na przykład bezpieczeństwo jazdy.

Cykliczna wymiana samochodu co kilka lat oznacza dostęp do najnowszych pojazdów wypuszczanych na rynek. Umożliwia to korzystanie z zaawansowanych rozwiązań, dodatkowych udogodnień itp. Przekłada się to na większy komfort podróżowania oraz mniejszy szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.

Warto przy tym podkreślić, że cykliczna wymiana samochodu na nowy model wcale nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. W przypadku nowatorskich rozwiązań nie ma potrzeby angażowania środków własnych!

Finansowanie z ratą balonową – jak to działa?

Finansowaniem pozwalającym na korzystanie z opcji cyklicznej wymiany pojazdu jest m.in. kredyt balonowy. Na czym to polega?

Kredyt z ratą balonową jest formą finansowania, w przypadku której znaczna część kapitału pozostałego do spłaty musi zostać uregulowana wraz z ostatnią ratą (tzw. ratą balonową). Stanowi ona spory koszt – nierzadko sięgający 50% wartości kredytu. W zamian jednak kredytobiorca spłaca niskie miesięczne raty – takie, których wysokość może być niższa nawet o 40% w porównaniu z kredytem na standardowych warunkach.

Przykładem takiego finansowania jest Kredyt niższych rat Toyota Easy dostępny w Toyota Banku (RRSO 7,86%). Kredytobiorca decyduje o wysokości wkładu własnego (10% lub 30%) oraz spłaca niską miesięczną ratę. Po 3-4 latach wybiera dogodny dla siebie scenariusz zakończenia umowy – może to być wymiana auta na nowy bez konieczności angażowania gotówki. Pozwala na to gwarancja odkupu samochodu przez dilera, dzięki czemu kredytobiorca otrzymuje środki na spłatę ostatniej raty balonowej i na wniesienie wkładu własnego wymaganego przy kolejnym finansowaniu.

Kredyt z ratą balonową – dla kogo?

Kredyt z ratą balonową może okazać się atrakcyjną formą finansowania dla osób, które:

  • wolą użytkować pojazd niż go posiadać,
  • nie chcą angażować dużej gotówki na start,
  • chcą płacić niską miesięczną ratę.

I ty należysz do tego grona? Skontaktuj się z naszym doradcą, aby poznać więcej szczegółów na temat nowoczesnego finansowania.