Corolla Cross Hybrid

Czym się różni kredyt samochodowy od kredytu gotówkowego?

13 marca 2023

Jesteś zainteresowany zakupem auta i chcesz go sfinansować kredytem? Do wyboru masz dwie opcje: kredyt na samochód lub kredyt gotówkowy. Chociaż w obu przypadkach będziesz korzystać ze wsparcia banku, są to całkowicie odmienne formy finansowania. Sprawdź, jakie są zasadnicze różnice między nimi.

Większość Polaków decyduje się na sfinansowanie zakupu pojazdu kredytem, mimo dysponowania gotówką. Jest to korzystne rozwiązanie – pozwala bowiem na zakup pojazdu, bez nadmiernego obciążenia domowego budżetu. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną opcję, sprawdź ranking kredytów samochodowych i dowiedz się, jaka forma finansowania będzie dla ciebie odpowiednia. Nie zawsze najtańszy kredyt samochodowy jest najlepszy, podobnie jak najtańszy kredyt gotówkowy. Zarówno w przypadku kredytów gotówkowych, jak i kredytów samochodowych można wskazać wady i zalety.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy pozwala sfinansować zakup samochodu bez konieczności angażowania swoich oszczędności. Wystarczy niewielki wkład własny, dopełnienie formalności, uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, by po kilku dniach wyjechać z salonu nowym samochodem.

Warto podkreślić, że oferta banków ogranicza się głównie do klasycznych kredytów samochodowych. Natomiast tzw. banki samochodowe mają bardziej rozbudowaną gamę produktów finansowych. Ciekawą opcją jest m.in. kredyt balonowy – wyróżniają go niskie raty, krótki okres spłaty zobowiązania, możliwość wymiany auta na nowe bez angażowania środków własnych.

Zalety i wady kredytu samochodowego

Kredyt na samochód jest finansowaniem, które przynosi wiele korzyści. Do jego typowych zalet można zaliczyć m.in.:

  • atrakcyjne oprocentowanie kredytu samochodowego (w tym stała lub zmienna stopa oprocentowania kredytu),
  • niskie raty kredytu samochodowego (tutaj jednak wiele zależy od parametrów finansowania oraz ceny pojazdu),
  • możliwość sfinansowania nawet drogich pojazdów – oczywiście, o ile kredytobiorca ma odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Istotna jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która uwzględnia zarówno odsetki, jak i koszty pozaodsetkowe. To wszystko sprawia, że całkowity koszt kredytu nie stanowi większego obciążenia domowych finansów.

Niestety kredyt na samochód nie jest wolny od wad. Pewną niedogodnością może być konieczność dokładnego sprecyzowania marki i modelu pojazdu w momencie podpisywania umowy kredytowej.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Mianem kredytu gotówkowego określa się rodzaj zobowiązania, w ramach którego kredytobiorca otrzymuje środki pieniężne. Gotówkę można przeznaczyć na dowolny cel – instytucji udzielającej kredytu nie interesuje to, w jaki sposób pieniądze zostaną wydane.

Zalety i wady kredytu gotówkowego

Kredyty gotówkowe są rodzajem finansowania, które mają wiele zalet. Do najważniejszych zaliczyć można m.in.:

  • łatwą dostępność – jest on częścią podstawowej oferty banków;
  • minimum formalności – zwykle udzielenie kredytu nie wiąże się ze skomplikowanymi formalnościami – na przykład nie ma konieczności przedstawiania zaświadczenia o wysokości dochodów (wiele jednak zależy od tego, jak kwota kredytu interesuje kredytobiorcę).

Minusem jest natomiast dość wysoka rzeczywista roczna stopa oprocentowania, na którą składają się nie tylko odsetki, ale również prowizja czy ubezpieczenie kredytu. Oznacza to, że całkowita kwota kredytu do spłaty może obciążyć domowy budżet.

Kredyt samochodowy a kredyt gotówkowy – różnice

Zastanawiasz się, jakie są zasadnicze różnice pomiędzy kredytem samochodowym a kredytem gotówkowym? Oto kilka aspektów, które mogą zadecydować o przewadze jednego typu finansowania nad drugim.

Koszty kredytu

Koszt kredytu gotówkowego jest znacznie wyższy niż przy kredycie samochodowym. Jeśli więc interesuje cię najtańszy kredyt, pomyśl o zaciągnięciu tzw. finansowania celowego.

Okres kredytowania

Standardowy kredyt samochodowy można zaciągnąć na dłuższy okres, natomiast czas spłaty kredytu gotówkowego bywa zwykle krótszy. Wyjątek stanowią kredyty balonowe – z okresem finansowania 3-4 lata. Warto przy tym podkreślić, że tak krótki czas na spłatę wcale nie musi wiązać się z wyższą ratą. Przykładem tego jest Kredyt niższych rat Toyota Easy dostępny w Toyota Banku (RRSO 11,88% na dzień 28.03.2023 r.).

Stosowane zabezpieczenia

W przypadku kredytu gotówkowego bank najczęściej zachęca do wykupienia ubezpieczenia, które pozwoli na spłatę zobowiązania w razie np. utraty pracy. Natomiast zabezpieczenie kredytu samochodowego to przede wszystkim cesja praw z polisy autocasco (AC), choć w niektórych bankach dostępne są jeszcze inne, bardziej skomplikowane opcje, np. zastaw rejestrowy czy przewłaszczenie na zabezpieczenie. Bank może też wymagać dodatkowego ubezpieczenia pojazdu.

Przedmiot umowy kredytowej

Różnica widoczna jest także w przedmiocie umowy kredytowej. Jeśli decydujesz się zaciągnąć kredyt gotówkowy, możesz w dowolnej chwili zmienić decyzję co do konkretnego modelu auta. Natomiast w przypadku kredytu samochodowego z góry (w umowie kredytowej) musisz określić pojazd podlegający finansowaniu. Jednak w przypadku wyboru auta w Kredycie niższych rat Toyota Easy (RRSO 11,88% na dzień 28.03.2023 r.), po upływie okresu kredytowania, można wymienić samochód na nowy (jest to jedna z trzech możliwych opcji).

Kredyt samochodowy czy gotówkowy – na co się zdecydować?

Zastanawiasz się, jaki rodzaj finansowania wybrać? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od twoich oczekiwań. Warto rozważyć kredyty samochodowe, gdy zależy ci na ograniczeniu kosztów związanych z finansowaniem pojazdu lub masz upatrzony konkretny model auta. Jeżeli natomiast nie masz sprecyzowanych planów zakupowych lub część środków zamierzasz przeznaczyć na inne cele, podpisz umowę kredytu gotówkowego.