Ręce nad dokumentami

Gdzie odkładać pieniądze na remont mieszkania? Doradzamy

16 listopada 2022

Remont mieszkania zwykle wymaga sporych nakładów finansowych – nawet jeśli uda się prace zorganizować niższym kosztem. Chociaż wiele osób zaciąga kredyt gotówkowy na ten cel, do tak dużego wydatku można się przygotować. Dowiedz się, gdzie odkładać pieniądze, aby uzbierać niezbędną kwotę.

W zależności od zakresu prac, remont mieszkania może kosztować co najmniej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To ogromny wydatek, ale można się do niego przygotować – wystarczy zacząć odkładać pieniądze.

Gdzie oszczędzać pieniądze? Możliwości

Możliwości oszczędzania jest wiele – począwszy od klasycznego rachunku osobistego, poprzez konto oszczędnościowe, a na lokacie bankowej skończywszy. Na którą opcję warto się zdecydować?

Konto osobiste

Konto osobiste to najprostsze rozwiązanie, które pozwala na odkładanie pieniędzy. Ma jednak sporo wad:

  • brak oprocentowania nie pozwala środkom pracować na dodatkowy zysk,
  • istnieje ryzyko, że oszczędności pomieszają się ze środkami na bieżące wydatki.

To główne powody, dla których konto osobiste – jako instrument do odkładania pieniędzy – raczej się nie sprawdzi.

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to oprocentowany rachunek, który można otworzyć do aktywnego już konta osobistego. Na jego korzyść przemawia fakt, iż zgromadzone tam pieniądze każdego dnia pracują na dodatkowy zysk. Im wyższe oprocentowanie, tym większe odsetki można wypracować.

Ponadto argumentami przemawiającymi za kontem oszczędnościowym są m.in.:

  • możliwość oszczędzania już od pierwszej złotówki – nie trzeba dysponować pokaźnym kapitałem na start;
  • dowolna częstotliwość wpłat – w każdej chwili można wpłacić dodatkową kwotę;
  • możliwość wypłaty środków – pieniądze cały czas pozostają do dyspozycji, więc można z nich skorzystać w dowolnym momencie bez utraty dotychczas wypracowanych odsetek.

Wybierając najlepsze konto oszczędnościowe dla siebie, warto zwrócić uwagę na oprocentowanie. W tym przypadku na uwagę zasługuje Indeksowane Konto Oszczędnościowe dostępne w ofercie Toyota Banku. Dlaczego? Oprocentowanie wynosi nawet 7,18% w skali roku.

Lokata bankowa

Gdy na twoim koncie oszczędnościowym pojawi się spora kwota, możesz rozważyć lokatę bankową. Wiele produktów tego typu ma oprocentowanie wyższe w porównaniu z rachunkiem oszczędnościowym, co pozwoli na wypracowanie większych odsetek.

W tym przypadku musisz jednak wziąć pod uwagę nie tylko oprocentowanie, ale i czas trwania lokaty. To ważne, aby móc wypłacić pieniądze przed rozpoczęciem remontu. Co prawda pieniądze możesz odzyskać przed czasem, jednak wówczas musisz liczyć się z ryzykiem utraty części lub całości odsetek.

Aby odłożyć pieniądze na remont mieszkania, wcale nie musisz ograniczać się wyłącznie do jednego produktu finansowego. Jeśli zależy ci na pomnażaniu zysków, warto zdecydować się na konto oszczędnościowe i lokatę bankową. A jeśli okaże się, że na czas nie udało ci się zrealizować założonego planu, zawsze możesz wspomóc się kredytem gotówkowym.