Auta na biurku

Gdzie w 2022 roku efektywnie oszczędzać pieniądze na wymarzone auto?

22 kwietnia 2022

Planujesz zakup auta i chociaż jego część zamierzasz sfinansować gotówką? Zacznij oszczędzać pieniądze, korzystając z bezpiecznych i dających pewny zysk produktów finansowych. Sprawdź, gdzie ulokować środki, aby powiększyć zgromadzony kapitał.

Chociaż banki proponują wiele korzystnych sposobów finansowania zakupu pojazdu, w większości przypadków wymagana jest wpłata własna. Oznacza to konieczność dysponowania minimum kilkoma tysiącami złotych, aby móc wziąć samochód na kredyt. Między innymi dlatego warto zacząć pomnażać oszczędności, by pokryć wymaganą część wartości pojazdu.

Lokaty bankowe – bezpieczny sposób oszczędzania?

Jeśli jesteś osobą nieskłonną do większego ryzyka, warto postawić na lokaty bankowe. To produkty finansowe, które wyróżniają się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Decydując się na ulokowanie swoich środków, kapitał podlega ochronie. Nie stracisz nawet jednej złotówki – niezależnie od sytuacji na rynkach finansowych.

Jak wysoki zysk można osiągnąć na lokacie?

To, ile uda się zarobić na lokacie, zależy od kilku czynników. Wśród nich można wymienić trzy najważniejsze.

  • Wpłacona kwota

Ogromną rolę odgrywa wszystkim wpłacana kwota – im jest wyższa, tym od większej sumy będą naliczane odsetki.

  • Oprocentowanie

Nie bez znaczenia jest również obowiązujące oprocentowanie – im wyższa stawka, tym większych zysków można się spodziewać.

  • Czas trwania lokaty

Ważne jest to, na ile zawrzesz lokatę. Często bywa tak, że lokaty długoterminowe są lepiej oprocentowane niż lokaty krótkoterminowe. Dlatego warto zapoznać się z obowiązującymi stawkami i obliczyć, jaka opcja przyniesie największy zysk.

Przykład. Załóżmy, że dysponujesz kwotą oszczędności na poziomie 8 000 zł i chcesz założyć Lokatę Plus dostępną w ofercie Toyota Banku. Z tabeli oprocentowania wynika, że najkorzystniejsze są lokaty na 9 miesięcy i 12 miesięcy – tutaj oprocentowanie wynosi 3% w skali roku. Dla porównania – lokata jednomiesięczna jest oprocentowana na poziomie 0,5% w skali roku.

Pamiętaj! Lokaty dają pewne zyski, ale pod pewnym warunkiem. Nie możesz przedwcześnie wypłacić środków – jeśli to zrobisz, utracisz wszystkie wypracowane odsetki. Dlatego musisz dobrze zastanowić się, na jaki okres podpisać umowę.

Załóż lokatę bez wychodzenia z domu

Czy wiesz, że lokatę bankową możesz założyć bez konieczności umawiania się na wizytę w placówce? Wniosek złożysz online – w dogodnym dla siebie miejscu i czasie.

Jeśli jeszcze nie jesteś klientem danego banku, musisz skontaktować się np. z infolinią. Tam uzyskasz informacje, czy do założenia lokaty jest wymagany rachunek bankowy w tej instytucji. Jeżeli natomiast posiadasz konto osobiste, lokatę założysz z poziomu systemu bankowości elektronicznej – wystarczy tylko zalogować się.

Lokata to jeden z najbardziej bezpiecznych i pewnych sposobów na pomnażanie oszczędności. Musisz jednak pamiętać, że to produkt wymagający dysponowania już pewnymi środkami – sprawdź, jaka minimalna kwota jest wymagana.