Białe auto

Jak kupić nowe auto, nie angażując zbyt wielu własnych środków?

17 sierpnia 2022

Chcesz kupić nowy samochód, ale wolisz uniknąć angażowania wszystkich oszczędności? Pomyśl o kredycie, dzięki któremu nie pozbędziesz się wolnych środków i jednocześnie nie obciążysz nadmiernie domowych finansów. Jeśli porównasz dostępne oferty, wybierzesz opcję wpisującą się w twoje oczekiwania.

Okres wzrostu stóp procentowych nie jest łaskawy dla osób spłacających kredyty – szczególnie te zaciągnięte w momencie rekordowo niskich stóp procentowych. Chociaż czas na korzystanie z zewnętrznego finansowania nie jest sprzyjający, niektóre oferty kredytowe wybijają się ponad przeciętną.

Kredyt samochodowy – dobry pomysł w okresie wysokich stóp procentowych?

Podwyżki stóp procentowych były zaskoczeniem dla osób spłacających już kredyty bazujące na zmiennym oprocentowaniu. Dla wielu oznaczało to wzrost wysokości miesięcznych rat.

Między innymi z tego powodu kredytobiorcy poszukują finansowania ze stałym oprocentowaniem. Taki kredyt jest niewrażliwy na wahania stóp procentowych przez ustalony okres, w efekcie czego raty nie zmieniają się. Czy to oznacza, że kredyty samochodowe ze zmiennym oprocentowaniem nie mają racji bytu?

Okazuje się, że tego rodzaju finansowanie może być atrakcyjne – nawet gdy dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych. Dlaczego? Powodów jest kilka:

  • promocyjne oprocentowanie – w przypadku Kredytu niższych rat Toyota Easy (RRSO 10,66%) na nowe pojazdy jest ono niższe o 1 p.p. (7,49% zamiast 8,49%);
  • szansa na spadek stóp procentowych w przyszłości – przełoży się to na niższą miesięczną ratę, co jeszcze bardziej odciąży domowy budżet.

Warto pamiętać, że kredyty ze stałym oprocentowaniem są droższe niż finansowanie ze zmiennym oprocentowaniem. Może się więc okazać, że wysokość miesięcznych rat będzie obecnie porównywalna, zaś w przyszłości szala korzyści przechyli się na stronę tej drugiej opcji.

Jak wybrać korzystny kredyt samochodowy?

Rodzaj oprocentowania nie jest jedynym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze kredytu samochodowego. Znaczenie mają m.in.:

  • wysokość wpłaty własnej,
  • wysokość miesięcznej raty,
  • okres finansowania,
  • całkowite koszty.

Jeśli zależy ci na finansowaniu z niską miesięczną ratą i bez wpłaty własnej, Kredyt niższych rat Toyota Easy ze zmiennym oprocentowaniem wpisze się w twoje oczekiwania. Miesięczna rata jest znacznie niższa w porównaniu ze standardowym kredytem, co jest zasługą nie tylko obniżonego oprocentowania, ale także sposobu jej wyliczenia. Bazuje ona na wartości auta pomniejszonej o wpłatę własną (jeśli zdecydujesz się na wkład własny) i ostatnią ratę.

Poznaj szczegóły finansowania ze zmiennym oprocentowaniem, by przekonać się, że jest to opcja warta rozważenia – także w obliczu zmian stóp procentowych.