Jak nauczyć nastolatka oszczędzania?

Jak nauczyć nastolatka oszczędzania pieniędzy?

23 marca 2021

Czym skorupka za młodu nasiąknie… Jeśli chcesz, aby twoje dziecko potrafiło rozsądnie gospodarować pieniędzmi, musi się tego nauczyć. Chociaż wręczenie kieszonkowego to krok w dobrą stronę, zwykle to za mało. Sprawdź, jak skutecznie wyrobić w nastolatku nawyk systematycznego odkładania pieniędzy.

Wielu dorosłych ma problem z racjonalnym wydawaniem pieniędzy, w efekcie czego żyją oni „od pierwszego do pierwszego”. Często też takie podejście wpływa na edukację finansową ich dzieci. Warto zatem zmienić swoje podejście i od najmłodszych lat uczyć oszczędzania. Jak to zrobić skutecznie?

Zacznij od kieszonkowego

Aby nastolatek mógł w ogóle zacząć oszczędzać, musi mieć co odkładać. Dlatego koniecznością jest kieszonkowe – w wysokości ustalonej wspólnie. Nie muszą go być bardzo wysokie kwoty – na miarę swoich możliwości finansowych.

Warto przy tym ustalić pewne zasady, np. wypłata pieniędzy następuje tylko raz w miesiącu, a gdy pieniędzy zabraknie, wówczas trzeba będzie czekać do kolejnego „cyklu rozliczeniowego”.

Pomyśl ewentualnie o możliwości zarobku przez dziecko, np. za dodatkowe czynności domowe. Możesz także zachęcić do podjęcia dodatkowej pracy, np. wyprowadzanie na spacer psów sąsiadów.

Uświadom w zakresie korzyści odraczania przyjemności

Jeśli nastolatek ma zacząć oszczędzać z sukcesem, warto wyrobić w nim nawyk odraczania przyjemności. Chodzi o to, aby dziecko zrozumiało, że jeśli nie wyda od razu wszystkich pieniędzy, lecz będzie je gromadził przez 2-3 miesiące, wówczas będzie mogło kupić coś droższego.

Konto oszczędnościowe – dobry sposób na naukę oszczędzania

Nic tak nie motywuje do oszczędzania jak widok rosnących zysków. Dlatego warto od razu założyć konto oszczędnościowe, dzięki któremu nastolatek będzie mógł systematycznie odkładać kieszonkowe.

Aby chęć do oszczędzania szybko nie minęła, warto zadbać o wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe. Za przykład może posłużyć Konto Super Click z oferty Toyota Banku z oprocentowaniem 1,50% w skali roku. Otwierane razem z Kontem Młodzieżowym Click pozwala osiągać wysokie zyski.

Na korzyść tego typu rozwiązania przemawia wiele argumentów, m.in.:

  • stały dostęp do środków – pieniądze można wypłacać w dowolnym momencie
  • dość duże zyski – w porównaniu z innymi kontami oszczędnościowymi.

Ile można zarobić na takim koncie oszczędnościowym? Przy depozycie w wysokości 10 000 zł, miesięczny zysk wynosi aż 12,50 zł! To wartość ponadprzeciętna – znacznie więcej niż na wielu innych kontach oszczędnościowych.

Dawaj dobry przykład

Jeżeli masz problem z utrzymaniem płynności finansowej i nie dysponujesz oszczędnościami, nastolatkowi także może być trudno z odkładaniem pieniędzy. Dlatego musisz zacząć dawać odpowiedni przykład – najlepiej, jeśli też założysz konto oszczędnościowe i razem będziecie odkładać na wyznaczone przez siebie cele.