Wyliczenia budżetu domowego

Jak poprawić swoją sytuację finansową? Pomoże w tym lokata długoterminowa

20 stycznia 2023

Chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe? Podstawą jest systematyczne odkładanie środków i ich pomnażanie. Dzięki nawet niewielkim oszczędnościom twoja sytuacja materialna ma szansę poprawić się – zwłaszcza w obliczu nieprzewidzianych wydatków. Sprawdź, jak tego dokonać.

Stabilność finansowa jest niezwykle ważna, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa. W przypadku rosnących cen czy nieoczekiwanych wydatków nie trzeba martwić się, skąd wziąć dodatkowe pieniądze. Warto zatem spróbować poprawić swoją sytuację materialną i zbudować solidną poduszkę finansową.

Zadbaj o lepszą sytuację materialną – wskazówki

Czy wiesz, że wcale nie musisz szukać dodatkowej pracy zarobkowej, aby poprawić sytuację materialną? Wystarczy… lepsze zarządzanie domowym budżetem, dzięki czemu będziesz w stanie odłożyć dodatkowe pieniądze.

1. Przeanalizuj wszystkie wydatki

Przyjrzyj się dokładnie wszystkim ponoszonym kosztom – zarówno tym bieżącym, jak i pozostałym. Da ci to obraz stanu finansów, tj. dowiesz się, na co konkretnie przeznaczasz swoje pieniądze.

Jeśli zdecydujesz się na ograniczenie zbędnych wydatków, możesz sporo zyskać. Na przykład, częściej gotując w domu i rzadziej stołując się na mieście, możesz odłożyć konkretną kwotę pieniędzy.

Pamiętaj! Nie chodzi tutaj o eliminowanie wydatków, a jedynie o ich ograniczenie. Nie musisz więc rezygnować ze spotkań towarzyskich.

2. Staraj się odkładać nawet niewielkie kwoty

Załóż dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe, aby móc systematycznie odkładać choćby niewielkie kwoty. Dzięki regularności twój kapitał będzie się stale powiększał – nawet jeśli w ciągu miesiąca dokonasz kilku wpłat na symboliczne kwoty, ot choćby rzędu 20-50 zł.

3. Spłać zobowiązania kredytowe

Masz na swoim koncie kilka kredytów? Pomyśl, które zobowiązania finansowe możesz wcześniej w całości lub częściowo uregulować. Może to być np. zadłużenie na karcie kredytowej lub w linii kredytowej w rachunku osobistym. Pozwoli to wygospodarować dodatkową kwotę, która poprawi twoją sytuację finansową.

Lokata długoterminowa – by pomnażać pieniądze

Gdy już uda ci się zgromadzić większą kwotę, pomyśl o jej pomnożeniu. Pomoże ci w tym lokata długoterminowa, dzięki której wypracujesz pewny zysk. Będzie on tym większy, im wyższe będzie oprocentowanie.

Ciekawą opcją jest m.in. Lokata Plus z oferty Toyota Banku. W zależności od wybranego okresu trwania umowy, oprocentowanie może wynieść nawet do 8,20% w skali roku. 

Przykład 1. Na Lokatę Plus na 12 miesięcy  wpłacasz 80 000 zł. Zysk brutto z całego okresu wyniesie 5 312,84zł.

Przykład 2. Na Lokatę Plus na 12 miesięcy wpłacasz 100 000 zł. Zysk brutto z całego okresu wyniesie 6 641,05 zł.

Przy założeniu, że możesz uruchomić 10 lokat jednocześnie, twoje oszczędności mają szansę znacząco się pomnożyć.

Lokata długoterminowa jest nie tylko wysoko oprocentowana, ale i umożliwia zamrożenie środków na dłuższy czas. Zmniejszy to ryzyko niepotrzebnych czy nieprzemyślanych wydatków.