Toyota na drodze

Jak przygotować stare auto na sprzedaż i korzystnie kupić nowe?

5 września 2022

Planujesz sprzedać samochód i kupić nowy? Aby transakcja powiodła się i nie przeciągała w nieskończoność, pojazd wystawiany na sprzedaż musi być odpowiednio przygotowany. Jak zwiększyć atrakcyjność auta i znaleźć kupca? Poznaj kilka wskazówek.

Popyt na używane auta nie maleje, więc masz szansę w dość krótkim czasie sprzedać je i kupić nowy samochód. Warto jednak zwiększyć szansę na sfinalizowanie transakcji poprzez odpowiednie przygotowanie pojazdu.

Przygotowanie auta do sprzedaży – wskazówki

Samochód wystawiony na sprzedaż musi robić dobre wrażenie. Dlatego należy go odpowiednio przygotować. Dopiero potem możesz sfotografować pojazd i zamieścić ogłoszenie.

 1. Zadbaj o samochód z zewnątrz

  Jeśli samochód jest zadbany, a na karoserii nie ma żadnych rys czy wgnieceń, wystarczy porządnie go umyć. Jeżeli natomiast pojawiają się ubytki, koniecznie się tym zajmij. 

  Postaraj się nabłyszczyć opony, elementy plastikowe nadwozia, a także uszczelki. Warto jednak użyć środków półmatowych, aby uzyskać w pełni naturalny efekt. 

  Pamiętaj również o wypolerowaniu reflektorów – wystarczy potraktować je lekko ścierną pastą do lakieru, aby usunąć zmatowienie i przywrócić im blask. 

  Zajmij się również tym, co znajduje się pod maską. Warto wyczyścić poszczególne elementy, aby samochód wyglądał na bardziej zadbany. 
   
 2. Posprzątaj wnętrze auta

  Wnętrze auta, zwłaszcza gdy podróżowały w nim dzieci, wymaga gruntownych porządków. Nie ograniczaj się wyłącznie od odkurzenia dywaników. Zajmij się również wyczyszczeniem tapicerki. Sprawdź, czy pojawiły się na niej jakieś plamy czy zacieki. Uprzątnij schowki, opróżnij bagażnik – słowem, pozbądź się niepotrzebnych rzeczy i śmieci.

  Samochód możesz oddać do gruntownego czyszczenia, wtedy specjaliści wykonają za ciebie wszelkie prace. Zrobią to niezwykle dokładnie, wykorzystując do tego celu profesjonalne środki. Dzięki ich pracy, wnętrze auta będzie wyglądało jak nowe.
   
 3. Przygotuj niezbędne dokumenty

  Zgromadź dokumenty, które będą potrzebne przy sprzedaży pojazdu. Mowa o: 
 • dowodzie rejestracyjnym,
 • potwierdzeniu ubezpieczenia komunikacyjnego,
 • karcie pojazdu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć fakturę zakupu pojazdu, zwłaszcza gdy jesteś pierwszym właścicielem samochodu. Możesz także przygotować wzór umowy kupna-sprzedaży.

Jak korzystnie kupić nowy samochód?

Jeśli udało ci się zakończyć transakcję, dysponujesz środkami na zakup nowego pojazdu. Pomyśl o zaciągnięciu kredytu na korzystnych warunkach finansowych – z niskim wkładem własnym i przystępną miesięczną ratą.

Za przykład takiego finansowania może posłużyć Kredyt niższych rat Toyota Easy na nowe samochody dostępny w ofercie promocyjnej z oprocentowaniem od 6,49% (RRSO 8,92%) z Toyota Banku. Fabrycznie nowy pojazd możesz mieć już od 670 zł miesięcznie (kalkulacja aktualna na dzień 07.09.2022 r.) – przy wpłacie własnej 30% i 3-letnim okresie finansowania. Ponadto to ty decydujesz, w jaki sposób rozliczysz się z ostatniej raty – dzięki możliwości odkupu auta przez dealera, możesz pokryć ostatnią ratę (balonową) i wkład własny kolejnego kredytu. Dla ciebie oznacza to użytkowanie następnego, nowego samochodu będącego na gwarancji producenta.

Reprezentatywny przykład dla Kredytu Toyota Easy w promocji „Kredyt Toyota Easy - 2022 Jesień”, na zakup nowego samochodu w cenie 136616,00 zł, wpłata własna 47781,00 zł, czas obowiązywania umowy 48 miesięcy: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 8,92 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowych kosztów) 88835,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 111122,80 zł, oprocentowanie zmienne 6,99 %, całkowity koszt kredytu 22287,75 (w tym prowizja 4,08 % (3624,47 zł) odsetki 18663,28 zł),  47 miesięcznych rat równych w wysokości 1537,25 zł i ostatnią 48 ratą w wysokości 38872,00 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2022-09-05 na reprezentatywnym przykładzie. Wymóg zawarcia dodatkowej umowy ubezpieczenia autocasco (AC) i z tytułu kradzieży (KR) dla kredytowanego samochodu, której kosztu nie da się przewidzieć - koszt niewliczony do RRSO.