Kupno samochodu używanego

Jak sfinansować kupno używanego auta? Poznaj 4 podpowiedzi

9 marca 2021

Zainteresowanie Polaków używanymi autami nie spada. Wiele osób decyduje się sfinansować zakup pojazdu kredytem. I ty myślisz o zaciągnięciu zobowiązania? Sprawdź, jak korzystnie zaciągnąć kredyt samochodowy – poznaj kilka wskazówek.

Chociaż poprzez zaciągnięcie kredytu samochodowego z bankiem wiążesz się zaledwie na kilka lat, warto z pełną świadomością podjąć decyzję o wyborze konkretnego produktu finansowego. Jeżeli zdasz się na przypadek, możesz za to sporo zapłacić.

1. Porównaj oferty kredytów samochodowych

Kredyty samochodowe, chociaż wydają się bardzo zbliżone do siebie, różnią się niuansami. I to właśnie te szczegóły mogą zadecydować o przewadze jednego rozwiązania nad pozostałymi.
Jeżeli chcesz wybrać korzystną ofertę, musisz je porównać. Weź jednak pod uwagę nie tylko oprocentowanie, ale również koszty pozaodsetkowe. Warto także sprawdzić, jakie samochody są kredytowane, np. z jakiego maksymalnie rocznika.

2. Pomyśl nad kredytem z ratą balonową

Zależy ci na dość krótki okresie finansowania i możliwie najniższej racie? Rozważ zaciągnięcie kredytu z tzw. ratą balonową. Zasada jego działania jest prosta: wpłacasz niski wkład własny, płacisz niskie miesięczne raty. Tylko ostatnia rata jest wysoka (ok. 40-50% wartości pojazdu), jednak wcale nie musisz jej regulować z własnych pieniędzy. Jak to możliwe?
Wystarczy, że skorzystasz z Kredytu niższych rat na używane auta dostępnego w Toyota Banku. Dzięki możliwości odkupu pojazdu przez dealera, z uzyskanych pieniędzy spłacisz ostatnią ratę i uregulujesz wkład własny dla kolejnego kredytu samochodowego. A to wszystko bez angażowania środków własnych.

3. Upewnij się, że spełniasz wszystkie wymogi

Jeżeli chcesz mieć pewność, że decyzja w sprawie przyznania kredytu będzie pozytywna, upewnij się w kwestii spełnianych wymogów. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane, jak dużą musisz mieć zdolność kredytową itp.
Pamiętaj! Każdy bank może mieć nieco inne kryteria przyznawania finansowania. Dlatego warto sprawdzić wymagania w tej konkretnej instytucji.

4. Wybierz samochód od sprawdzonego sprzedawcy

Jeśli chcesz zwiększyć szansę na uzyskanie kredytu samochodowego, warto wziąć pod uwagę wyłącznie sprawdzonych sprzedawców. Mowa m.in. o dealerach oferujących nie tylko pojazdy nowe, ale i auta używane. W sprzedaży znajdują się tam samochody młodszych roczników, dzięki czemu zwiększasz szanse na uzyskanie finansowania. Warto bowiem pamiętać, że od wieku auta zależy m.in. to, czy kredyt zostanie przyznany i na jaki okres.

Zakup pojazdu używanego u dealera to jeszcze jedna korzyść – wszystkie formalności kredytowe załatwisz w jednym miejscu. Bez konieczności wizyt w banku, co pozwala skrócić procedury.

Pamiętaj! Warto poświęcić czas na porównanie dostępnych ofert kredytowych. Być może okaże się, że to właśnie kredyt balonowy będzie rozwiązaniem korzystniejszym dla ciebie – szczególnie, jeśli zależy ci na niskich ratach oraz możliwości wymiany pojazdu po 3-4 latach.