Zegar monety

Jakie zalety ma lokata długoterminowa o stałym oprocentowaniu?

19 kwietnia 2024

Lokaty długoterminowe mogą być korzystnym miejscem lokowania nadwyżek finansowych. Są oprocentowane, co oznacza, że do zdeponowanego kapitału są doliczane odsetki. Na lokacie można więc nieco zarobić lub przynajmniej uchronić pieniądze przed wpływem inflacji. Jedną z opcji są lokaty długoterminowe ze stałym oprocentowaniem. Czym się cechują? Czy warto je założyć? Sprawdź.

Lokata długoterminowa, czyli jaka?

Lokatą długoterminową przyjęło się nazywać depozyt, który przewiduje ulokowanie kapitału na co najmniej 12 miesięcy. Maksymalny czas trwania lokaty może natomiast wynosić nawet kilka lat.

Na jak długo założyć lokatę długoterminową? Zanim podejmiesz decyzję o wyborze idealnego produktu, zastanów się, jakie są twoje oczekiwania i możliwości finansowe. Warto pamiętać, że długoterminowa lokata opłaca się wtedy, gdy nie wypłacisz z niej pieniędzy, aż do dnia zakończenia umowy. Oczywiście możesz to zrobić wcześniej. Jeśli jednak zerwiesz lokatę przed czasem, najczęściej wypłacisz jedynie kapitał bez doliczonych odsetek, czyli nic nie zyskasz.

Właśnie dlatego założenie lokaty, szczególnie na dłuższy czas, powinno być dobrze przemyślaną decyzją. Oprócz czasu jej trwania warto zwrócić uwagę również na inne cechy, takie jak rodzaj oprocentowania, kapitalizacja odsetek, czy minimalna kwota lokaty.

Co to znaczy, że oprocentowanie jest stałe?

Długoterminowe lokaty mogą być oferowane z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Pierwsze z nich jest ustalane w momencie otwarcia lokaty i pozostaje na tym samym poziomie do chwili zakończenia okresu trwania umowy. Co istotne, oprocentowanie stałe pozwala dokładnie określić, jaki zysk z lokaty osiągniesz po jej zakończeniu.

Oprocentowanie lokaty zawsze jest podawane w skali roku. Dzięki temu oferta lokat bankowych jest łatwiejsza do porównywania. Można od razu wyliczyć zysk, jaki przyniesie inwestycja po zakończeniu czasu trwania umowy.

Innym oprocentowaniem od stałego jest oprocentowanie zmienne. W jego przypadku wysokość naliczanych odsetek może być zmieniana w czasie. Od czego zależą modyfikacje oprocentowania? Są one przede wszystkim zależne od zmian stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski.

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się założyć lokatę ze zmiennym oprocentowaniem, nie będziesz w stanie dokładnie obliczyć zysku, jaki otrzymasz po zakończeniu trwania depozytu. Nie zawsze lokata bankowa ze zmiennym oprocentowaniem musi być mniej opłacalna. Jest ona natomiast mniej pewna, jeśli chodzi o to, ile na niej zyskasz.

Trzeba podkreślić, że oprocentowanie lokaty zależy od wielu czynników, m.in. jest ono bezpośrednio zależne od wysokości stóp procentowych. Jeśli spadają, obniża się również opłacalność lokaty. Gdy rosną, posiadacz depozytu może więcej zyskać.

Stałe oprocentowanie lokat długoterminowych – jakie są zalety?

Lokata bankowa zakładana na dłuższy czas z oprocentowaniem stałym może dawać pewne korzyści. Najważniejszą z nich jest przewidywalność zysku. Wysokość naliczanych odsetek jest stała. Nie zależy więc od wahań na rynkach finansowych, które powodują spadek lub wzrost stóp procentowych. To oznacza, że posiadacz depozytu bankowego nie musi się zastanawiać, ile zyska na lokacie. Informacja na ten temat jest zawsze zawarta w umowie.

Jeśli oprocentowanie stałe jest ustalone na korzystnym, wysokim poziomie, to klient ma pewność, że właśnie taki zysk osiągnie w skali roku. Przykładowo Lokata Plus w wariancie na 12 miesięcy w Toyota Banku zapewnia oprocentowanie na poziomie 5,10% w skali roku (aktualne na dzień 21.03.2024 r.). Ile wyniesie pewny zysk w tym przypadku?

Przykład. Załóżmy, że wpłacasz na 12-miesięczną Lokatę Plus 100 000 zł. Zysk brutto z całego okresu lokaty wyniesie 5 100 zł.

Podstawową zaletą lokat długoterminowych jest zatem możliwość osiągnięcia przewidywalnego zysku. W przypadku depozytu ze zmiennym oprocentowaniem nie da się go określić w momencie podpisywania umowy.

Czy lokata długoterminowa o stałym oprocentowaniu zawsze będzie najlepsza?

Stałe oprocentowanie daje pewność, że lokata długoterminowa przyniesie ci oczekiwany zysk. Choć niekiedy lokaty zmiennoprocentowe pozwalają więcej zarobić, to nigdy nie masz pewności, że rzeczywiście tak będzie. Warto pamiętać, że w ich przypadku istnieje pewne ryzyko – nie ma możliwości przewidzenia, jak będzie wyglądała sytuacja ekonomiczna i jak wpłynie ona na oprocentowanie depozytu. Niekiedy można więcej zyskać, z kolei jeśli ustalane odgórnie stopy procentowe spadną, korzyści będą mniejsze. Zatem, jak wybrać najlepszą lokatę długoterminową?

Przede wszystkim przejrzyj oferty dostępne w danym banku. Zastanów się, czy ważniejszy jest dla ciebie pewny zysk, czy wolisz zaryzykować, wybierając opcję, która daje szansę zarobić więcej, ale jednocześnie nie masz pewności, czy tak się stanie.