Lokaty bankowe

Jedna większa lokata czy kilka mniejszych. Co wybrać?

29 maja 2024

Planujesz założenie lokaty? Obecnie silnym trendem jest zdywersyfikowany portfel inwestycyjny. Oznacza to podział kapitału na mniejsze części, przy czym każda z nich jest inwestowana w innym miejscu. Czy warto stosować tę zasadę także podczas wyboru lokat bankowych? Sprawdź, jak podejść do tej kwestii, by jak najwięcej zyskać.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – co to oznacza?

Wybór strategii dywersyfikacji portfela polega na podzieleniu swoich środków na kilka części i umieszczeniu każdej z nich w innym miejscu. Zróżnicowanie inwestycji może dawać większe zyski, a także lepiej chronić przed ewentualną stratą.

Przykładowo, część kapitału można przeznaczyć na bardziej ryzykowne aktywa, takie jak akcje giełdowe, czy inwestycje na rozwijających się rynkach finansowych. Pozostałe środki w portfelu inwestycyjnym można przeznaczyć na metale szlachetne czy nieruchomości, czyli instrumenty, które mogą lepiej utrzymywać swoją wartość w czasie i w powszechnej opinii nie generują ryzyka ujemnej korelacji zysku do straty.

Oczywiście dywersyfikacja ryzyka nie musi dotyczyć wyłącznie osób inwestujących na dużą skalę (kupujących złoto czy mieszkania). Taką zasadę mogą wdrożyć także inwestorzy dysponujący znacznie mniejszym kapitałem.

Z dywersyfikacji portfela na własne potrzeby możesz skorzystać nawet w swojej bankowości internetowej. Przykładowo część środków możesz pozostawić na rachunku osobistym, część wpłacić na konto oszczędnościowe, a pozostałe na lokatę w swoim banku. W ostatnich latach takie podejście jest często praktykowane, ponieważ pozwala lepiej zabezpieczyć swój kapitał przed inflacją. Może także dawać wyższy zysk w skali roku.

Czym się kierować przy wyborze lokaty bankowej?

Najważniejszą kwestią dotyczącą wyboru lokaty jest jej oprocentowanie. To od niego zależy twój zysk, dlatego najlepiej szukać instrumentów finansowych, które zapewniają odsetki na odpowiednim poziomie. Przykładowo, Lokata Plus w Toyota Banku to nawet 6,50% na której możesz ulokować nawet 1 000 000 zł.

Jeśli interesuje cię lokata długoterminowa, możesz ją założyć np. na 12, 24 lub 36 miesięcy. Ile zarobisz? Przy zdeponowaniu 10 000 zł na Lokacie Plus na 12 miesięcy (oprocentowanie 5,10%) twój zysk wyniesie 510 zł brutto, czyli bez odliczenia podatku od dochodów kapitałowych. Lokata Plus na 24 miesiące (oprocentowanie 4,40%) pozwoli ci zyskać 880 zł. Natomiast w przypadku Lokaty Plus na okres 36 miesięcy (oprocentowanie 4,30%), kwota odsetek to już 1290 zł brutto. Podany zysk dotyczy całego okresu trwania lokaty.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Zweryfikuj, jak wygląda kwestia zerwania lokaty przed czasem. W większości banków wiąże się to z utratą części lub całości wypracowanych odsetek. Jeśli nie masz pewności, czy będziesz w stanie poczekać do końca trwania umowy, sprawdź, jak do tej kwestii podchodzi dany bank.

Istotny jest także rodzaj oprocentowania. Jeśli jest zmienne, może się wahać podczas trwania lokaty, ponieważ jest uzależnione od wysokości stóp procentowych. Stałe oprocentowanie gwarantuje natomiast pewny zysk. Już w chwili podpisywania umowy wiesz, ile zarobisz i ta kwota nie może ulec zmianie.

Strategia dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – od czego zacząć?

Dywersyfikacja kapitału jest dostępna dla wszystkich inwestorów – niezależnie od zasobności ich portfela. Jak ją wdrożyć? Przede wszystkim zastanów się, jakie ryzyko inwestycyjne jest dla ciebie akceptowalne. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ poszczególne instrumenty finansowe mają różną charakterystykę. Niektóre mogą pozwolić na spory zarobek, ale jednocześnie są obarczone znacznym ryzykiem straty. Można do nich zaliczyć np. niektóre fundusze inwestycyjne lub akcje giełdowe.

Z kolei zakup Obligacji Skarbowych lub wpłacenie pieniędzy na lokatę są jednymi z najbezpieczniejszych opcji, ale zwykle nie dają zbyt dużych zysków. Warto więc planować inwestycje tak, aby były dopasowane do twoich oczekiwań i możliwości. Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że instrumenty dające szansę na większy zysk zwykle wymagają pewnej wiedzy ekonomicznej i nie są polecane laikom.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z inwestowaniem, możesz np. postawić na lokatę na nowe środki i konto oszczędnościowe. Oba produkty są bezpieczne i nie narażają cię na stratę, a jednocześnie pozwalają podzielić kapitał na dwie osobne części.

Czy warto trzymać oszczędności na jednej lokacie?

Kilka mniejszych lokat zamiast jednej na wyższą kwotę może być dobrym wyborem, ponieważ daje większą elastyczność w zarządzaniu środkami. Może się okazać, że nagle potrzebujesz gotówki, która jest "zamrożona" na lokacie. Gdy ją wypłacisz, zerwiesz umowę i utracisz odsetki. Jeśli natomiast założysz kilka lokat (nawet identycznych – na te same kwoty), będziesz mógł zerwać jedną z nich w razie potrzeby. W tej sytuacji utrata odsetek będzie niższa.

Jeszcze większe możliwości da ci zróżnicowanie lokat pod względem wysokości wpłaconych środków oraz długości trwania umów. Część pieniędzy możesz na przykład wpłacić na lokatę długoterminową, a część na produkt krótkoterminowy. To pozwoli ci bardziej elastycznie zarządzać kapitałem i uchroni przed ewentualną stratą wypracowanych zysków.

Założenie kilku lokat zamiast jednej również świetnie wpisuje się w koncepcję dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.