Rodzina z dziećmi

Lokata w czasach wysokiej inflacji. Czy to dobry sposób na ochronę oszczędności?

14 lipca 2022

Wysoka inflacja jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem, w wyniku którego pieniądze szybko tracą na wartości. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które pozwolą choćby częściowo uchronić się przed taką sytuacją. Sprawdź, czy zakładanie lokat jest obecnie opłacalne.

Lokaty cieszą się dużą popularnością ze względu na bezpieczeństwo zgromadzonych tam środków. Na korzyść przemawia także gwarancja zysków. Wiele osób zastanawia się jednak, czy w obliczu szalejącej inflacji tego typu produkty bankowe nadal są dobrym rozwiązaniem.

Oprocentowanie lokat w czasach inflacji

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu oprocentowanie lokat pozostawiało wiele do życzenia. Obecnie jest ono znacznie wyższe, co ma związek z podwyżkami stóp procentowych. Jest to reakcja Rady Polityki Pieniężnej na wysoką inflację, która – jak pokazują prognozy ekspertów – w najbliższym czasie na pewno nie zatrzyma się.

Ile obecnie wynosi oprocentowanie lokat? Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które charakteryzują się zróżnicowanymi wartościami oprocentowania. Te najlepsze pozwalają zyskać nawet 6,5% w skali roku. Za przykład może posłużyć Lokata Plus dostępna w Toyota Banku.

Przykład 1. Załóżmy, że chcesz wpłacić 80 000 zł. 9-miesięczna lokata z oprocentowaniem 6,5% w skali roku pozwala zyskać ponad 3 000 złotych.

Przykład 2. Załóżmy, że chcesz wpłacić 65 000 zł na 12 miesięcy. Lokata z oprocentowaniem 6,5% w skali roku gwarantuje zysk na poziomie niemal 3 500 złotych.

Oszczędzanie na lokacie – czy to się opłaca?

Biorąc pod uwagę wskaźniki inflacji oraz obowiązujące oprocentowanie lokat bankowych, tego typu produkty nie będą w stanie ochronić pieniędzy w 100% przed utratą wartości. Aby tak się stało, oprocentowanie lokat musiałoby być równe lub wyższe wskaźnikowi inflacji.

Czy to oznacza, że oszczędzanie na lokatach nie ma sensu? Oczywiście, że nie! Chociaż lokata nie zapewni 100% ochrony, może choćby częściowo zabezpieczyć pieniądze przed konsekwencjami inflacji. To znacznie lepsze rozwiązanie niż trzymanie środków na nieoprocentowanym rachunku bankowym czy nawet w przysłowiowej skarpecie.

Wybór lokaty ma znaczenie – na co zwracać uwagę?

Jeśli chcesz mieć pewność, że lokata bankowa w możliwie jak największym stopniu uchroni pieniądze przed skutkami inflacji, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Wybór odpowiedniego produktu ma ogromne znaczenie – głównie ze względu na możliwe do wypracowania zyski. Na co zwracać uwagę?

Najważniejsze są:

  • oprocentowanie – im wyższe, tym lepiej;
  • czas trwania lokaty – musi być dopasowany pod kątem planowanych przez ciebie inwestycji, aby zmniejszyć ryzyko wypłaty środków przed okresem zapadalności lokaty;
  • minimalna i maksymalna kwota wpłaty – nakładane przez bank limity mogą zadecydować o dostępności produktu.

Sprawdź też, czy lokata wymaga założenia konta osobistego. Jeśli jest ono płatne, wówczas musisz liczyć się z koniecznością pomniejszenia odsetek o wysokość pobieranych prowizji. np. za prowadzenie rachunku.