Kobieta w aucie

Lokaty po podwyżkach stóp procentowych. Gdzie szukać najlepszych ofert?

17 grudnia 2021

Po kilku latach rekordowo niskich stóp procentowych nadszedł czas na ich podwyżkę. Skutek tego działania widać wyraźnie we wzroście rat kredytowych, coraz więcej banków decyduje się na delikatną podwyżkę oprocentowania lokat. Sprawdź, gdzie ją założyć na korzystnych warunkach.

Oszczędzanie na lokatach nie przynosiło zbyt dużych zysków w ostatnim czasie. Jednym z powodów były stopy procentowe utrzymujące się na rekordowo niskim poziomie, co zmusiło banki do obniżenia oprocentowania. Obecnie sytuacja jest odrobinę lepsza, co jednak nie oznacza, że każda instytucja finansowa proponuje lokaty z wysokim oprocentowaniem. Jeśli więc zależy ci na wyższym zysku, musisz poszukać adekwatnych produktów finansowych.

Najlepsza lokata, czyli jaka?

Nie istnieje jedna uniwersalna definicja najlepszej lokaty, ponieważ to pojęcie względne. Można jednak wskazać kilka parametrów, które predysponują dany produkt finansowy do miana najlepszego.

Wysokie oprocentowanie

Im wyższe oprocentowanie, tym większe możliwe do wypracowania zyski. Obecnie średnie oprocentowanie lokat nie przekracza 0,5%. Tymczasem niektóre produkty finansowe pozwalają zarobić nawet 1,30% w skali roku.

Wysoka maksymalna kwota depozytu

Często jest tak, że wysokie oprocentowanie dotyczy depozytu do określonego limitu – nierzadko nie przekraczającego 10 tys. złotych. Taka zasada jednak nie obowiązuje wszędzie, ponieważ istnieje możliwość utrzymania wysokiego oprocentowania przy wysokim depozycie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Gdzie znaleźć korzystną ofertę lokaty?

Aby dotrzeć do lokaty dostępnej na korzystnych warunkach, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Musisz porównać choćby kilka produktów – zarówno pod kątem oprocentowania, jak i pozostałych warunków.

W kryteria najlepszej lokaty wpisuje się m.in. Lokata Sprint dostępna w Toyota Banku. Przemawia za nią wiele argumentów:

  • oprocentowanie nawet 1,30% w skali roku,
  • możliwość założenia 20 lokat jednocześnie,
  • dodatkowa premia – nawet do 150 zł za założenie lokat.

Jeśli zastanawiasz się, ile możesz zyskać, w oszacowaniu możliwych do wypracowania odsetek pomoże kalkulator.

Przykład 1. Załóżmy, że na Lokatę Sprint 200 dni wpłacasz 50 tys. złotych. Po upływie tego czasu twój zysk wynosi ok. 356 zł z całego okresu lokaty.

Przykład 2. Załóżmy, że na Lokatę Sprint 200 dni wpłacasz 100 tys. złotych. Zysk z całego okresu wynosi ok. 712 zł.

Decydując się na taką lokatę, masz szansę zarobić nawet kilkakrotnie więcej w porównaniu do innych lokat zakładanych na dłuższy czas. Biorąc pod uwagę możliwość założenia kilku produktów jednocześnie i dodatkową premię, faktyczny zysk jest jeszcze większy.

Jeśli zależy ci na systematycznym odkładaniu środków i powiększaniu zysków, zapoznaj się z kilkoma ofertami lokat. Tylko w ten sposób masz szansę trafić na produkt, który pozwala na wypracowanie odsetek w ponadprzeciętnej wysokości.