Złote monety

Od czego zacząć efektywne oszczędzanie?

8 czerwca 2022

Odkładanie pieniędzy – z myślą o wykorzystaniu ich w przyszłości – jest niezwykle ważne. Aby jednak oszczędzanie miało sens, powinno być efektywne. Poznaj wskazówki, dzięki którym gromadzenie środków przełoży się na wyraźnie wyższy kapitał.

Oszczędzać może każdy – niezależnie od tego, jaka jest jego sytuacja materialna. Chociaż na efektywność wpływa po części wysokość odkładanych kwot, znaczenie mają także: systematyczność, odpowiednie instrumenty finansowe.

Zacznij od konta oszczędnościowego

Jeśli wszystkie wolne środki trzymasz na koncie osobistym, warto to zmienić. Najwyższy czas, aby pieniądze zaczęły pracować z korzyścią dla ciebie.

Pierwszym krokiem w stronę efektywnego odkładania środków może być konto oszczędnościowe. W przeciwieństwie do większości rachunków osobistych, jest oprocentowane. To zaś oznacza, że ulokowane pieniądze pracują na zysk. Twój zysk.

Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że oszczędzać można już od pierwszej złotówki. Nawet najmniejsze kwoty podlegają kapitalizacji odsetek. Ponadto masz stały dostęp do środków – w razie nagłego wydatku możesz wypłacić część pieniędzy bez utraty wszystkich wypracowanych do tej pory odsetek.

Większą kwotę wpłać na lokatę

Gdy już uda ci się uzbierać większą kwotę oszczędności, uruchom lokatę. To produkt, który – podobnie jak konto oszczędnościowe – pozwala na pomnażanie zysków. Możliwe do osiągnięcia odsetki będą tym wyższe, im większe jest oprocentowanie.

Ile można zyskać? O ile jeszcze kilka miesięcy temu wysokość odsetek nie była zadowalająca, o tyle obecnie oprocentowanie lokat zaczyna rosnąć. Przykładowo, Lokata Standard dostępna w ofercie Toyota Banku oferuje nawet 4% w skali roku. Niska kwota minimalna (2000 zł) sprawia, że dość szybko możesz pomnażać swoje oszczędności.

Przykład. W przypadku Lokaty Standard na okres 9 miesięcy oprocentowanie wynosi 4% w skali roku. Wpłacając 15 000 zł, zysk wyniesie 450 zł (z całego okresu lokaty).

Nie rezygnuj z dalszego oszczędzania

Fakt, że wszystkie zgromadzone do tej pory środki trafiły na dobrze oprocentowaną lokatę wcale nie oznacza, że możesz zaprzestać odkładania pieniędzy. Ponownie wykorzystaj konto oszczędnościowe do gromadzenia środków – miesiąc w miesiąc (a nawet częściej) wpłacaj ustalone kwoty. Dzięki temu uzbierasz sporą sumę, która posłuży do założenia kolejnej lokaty.

Postępuj tak cyklicznie, a oszczędności będą coraz wyższe. Wszystkie pieniądze będą pracować na twój zysk – bez żadnego ryzyka ponoszonego przez ciebie.

W oszczędzaniu liczy się systematyczność…

Aby oszczędzanie było efektywne, musisz działać systematycznie. Tylko regularne wpłaty spowodują, że gromadzony kapitał będzie się powiększać. Im większa będzie ta kwota, tym wyższych zysków możesz się spodziewać.

Pamiętaj! Jeśli w danym miesiącu nie możesz wpłacić ustalonej przez siebie kwoty, niech na konto oszczędnościowe trafi niższa suma. Chodzi bowiem o to, aby wyrobić w sobie nawyk regularnego odkładania pieniędzy – to klucz do sukcesu efektywnego oszczędzania.

Zastosuj powyższe wskazówki, aby się o tym przekonać na własnym przykładzie.