Mężczyzna przy biurku

Pożyczki gotówkowe – co powinniśmy o nich wiedzieć?

31 października 2022

Pożyczki gotówkowe to produkt finansowy, po który Polacy sięgają bardzo często. Jest bowiem sposób na uzyskanie dodatkowych środków z możliwością przeznaczenia ich na dowolny cel. Poznaj najważniejsze kwestie dotyczące tego rodzaju pożyczek.

Chociaż wiele osób zaciąga kredyty hipoteczne, to jednak największym zainteresowaniem cieszą się pożyczki gotówkowe. Stanowią sztandarową ofertę właściwie każdego banku, dlatego – przed wyborem konkretnego finansowania – warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej.

Pożyczka gotówkowa – na co można przeznaczyć pieniądze?

Pożyczka gotówkowa, w przeciwieństwie do kredytu samochodowego czy mieszkaniowego, nie jest kredytem celowym. Oznacza to, że uzyskane pieniądze można wykorzystać w dowolny sposób – w zależności od indywidualnych potrzeb. Najczęściej jednak Polacy decydują się na zaciągnięcie finansowania z myślą o:

  • pokryciu nieprzewidzianego wydatku,
  • przeprowadzeniu remontu mieszkania/domu,
  • wyjeździe wakacyjnym.

Banki nie pytają kredytobiorcy o to, jaki jest cel ubiegania się o pożyczkę. Daje to więc pełną swobodę w zakresie wykorzystania środków.

Ile pieniędzy można pożyczyć?

O ile jeszcze kilkanaście lat temu można było wnioskować o nie więcej niż kilka tysięcy złotych, o tyle obecnie można ubiegać się nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Za przykład może posłużyć Pożyczka dostępna w ofercie Toyota Banku – jej maksymalna kwota wynosi aż 80 000 zł.

Wskazówka! Zawsze ubiegaj się o taką kwotę, jakiej faktycznie potrzebujesz, mimo że masz znacznie wyższą zdolność kredytową. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego wydatku, związanego z kosztami finansowania.

Ile kosztuje pożyczka gotówkowa?

Chociaż pożyczki gotówkowe uważane są za jedne z najdroższych produktów finansowych, nie musisz obawiać się wysokich kosztów – o ile wybierzesz ofertę z niskim oprocentowaniem.

Przykład 1. Załóżmy, że potrzebujesz 15 000 zł na okres 60 miesięcy. Miesięczna rata wyniesie 317,26 zł (RRSO 10,22%).

Przykład 2. Załóżmy, że chcesz pożyczyć 45 000 zł na okres 60 miesięcy. Rata wyniesie 949,73 zł (RRSO 10,12%).

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę gotówkową?

Każdy bank wewnętrznie ustala zasady udzielania pożyczek gotówkowych. Można jednak wskazać kilka wspólnych kryteriów, do których zalicza się m.in.:

  • stałe źródło dochodów,
  • odpowiednio wysoka zdolność kredytowa,
  • dobra historia kredytowa.

Z tego powodu należy za każdym razem sprawdzić wymagania stawiane przez konkretną instytucję finansową.

Czy można mieć kilka pożyczek gotówkowych?

Terminowa spłata pożyczki gotówkowej wcale nie wyklucza możliwości zaciągnięcia kolejnej. Ważne jest jednak to, aby kredytobiorca wykazywał odpowiednio wysoką zdolność kredytową – taką, która pozwala na spłatę obu zobowiązań.

Zawsze porównuj pożyczki gotówkowe

Jeśli chcesz mieć pewność, że pożyczka gotówkowa wpisuje się w twoje oczekiwania i potrzeby, zawsze porównuj dostępne oferty. Weź jednak pod uwagę nie tylko maksymalną kwotę, ale również okres spłaty czy całkowite koszty finansowania.

Reprezentatywny przykład dla Pożyczki: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 16,39 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowych kosztów) 7000,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 7644,56 zł, oprocentowanie zmienne 8,40 %, całkowity koszt kredytu 594,56 (w tym: prowizja 3,00 % (210,00zł), opłata przygotowawcza 50,00 zł, odsetki 384,56 zł.); 12 miesięcznych rat równych w wysokości 632,88 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2022-10-13 na reprezentatywnym przykładzie.