Kobieta licząca na kalkulatorze

Zakładasz pierwszą lokatę bankową? To musisz wiedzieć!

22 lutego 2024

Lokaty bankowe to popularne i bezpieczne produkty bankowe. Wiele osób wybiera je, jako sposób na pomnażanie oszczędności. Jeśli i ty chcesz w ten sposób oszczędzać, ale nigdy wcześniej nie zakładałeś lokaty, dowiedz się, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Lokata bankowa jest umową, na podstawie której klient przekazuje do banku określoną ilość środków. W zamian za to otrzymuje odsetki naliczane na podstawie stóp procentowych. Rozważasz założenie lokaty po raz pierwszy? Sprawdź, co warto wiedzieć, by jak najwięcej zyskać.

Pierwsza lokata bankowa

Założenie lokaty bankowej może być dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy ci na bezpieczeństwie twoich środków oraz chcesz uchronić je przed wpływem inflacji. Oprocentowanie lokat bankowych sprawia, że pieniądze zdeponowane w banku cały czas pracują na twój zysk. Im więcej ich wpłacisz i im dłuższy okres trwania umowy wybierzesz, tym wyższe korzyści finansowe możesz uzyskać.

Być może zastanawiasz się, czym różnią się lokaty i konta oszczędnościowe. Ważną cechą pierwszego z produktów jest to, że zakłada się go na określony czas. Na przykład Lokatę Plus w Toyota Banku można otworzyć m.in. na 1, 3, 6, 9 lub 12 miesięcy. Depozyt trwa dokładnie tyle czasu, ile podano w umowie, a po jej zakończeniu środki automatycznie zostają zwrócone na wskazany numer rachunku bankowego.

Konto oszczędnościowe zakłada się natomiast na czas nieokreślony i stanowi ono uzupełnienie rachunku osobistego. Możesz prowadzić go wiele lat i niekoniecznie musisz mieć na nim zgromadzone środki.

Co ważne, oprocentowanie lokaty jest najczęściej wyższe niż w przypadku kont oszczędnościowych. Ograniczony jest natomiast dostęp do środków. Co do zasady nie powinno się ich wypłacać przed upływem umowy. Takie działanie zwykle skutkuje utratą wypracowanych odsetek bądź ich znacznym zmniejszeniem. Na kontach oszczędnościowych nie ma takiego ograniczenia.

Czy na lokacie bankowej można stracić?

Lokaty bankowe (potocznie określane jako lokaty oszczędnościowe) są bezpiecznymi produktami, co oznacza, że zgromadzone na nich pieniądze nie mogą "przepaść" ani zostać przejęte przez bank lub osoby trzecie. Nad ich bezpieczeństwem czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Standardowa lokata nie zalicza się do inwestycji z wyższym ryzykiem. Nie ma zatem możliwości, aby po upływie okresu wskazanego w umowie środków było mniej niż w chwili wpłaty. Jest ich więcej, ponieważ są do nich doliczane odsetki.

Stracić na lokacie można w dwóch przypadkach. Gdy zrywamy lokatę przed terminem ustalonym w umowie, oraz gdy oprocentowanie lokaty jest bardzo niskie, a inflacja jest rekordowo wysoka. W tym drugim przypadku podczas wypłaty środków nominalnie jest więcej, jednak ich wartość jest niższa niż w chwili wpłaty.

Zweryfikuj oprocentowanie lokaty bankowej

Oprocentowanie lokat bankowych jest najważniejszym czynnikiem, który warto brać pod uwagę podczas poszukiwania idealnego produktu. W dokonaniu trafnego wyboru z pewnością pomoże ranking lokat bankowych, który gromadzi dane na temat aktualnych ofert.

Najlepsze lokaty bankowe to takie, które mają wysokie średnie oprocentowanie. Dzięki temu możesz zarobić na nich najwięcej.

Dobrym wyborem może się okazać lokata na nowe środki. Jest to produkt skierowany do osób, które w ostatnim czasie (lub nigdy) nie korzystały z usług danego banku. Takie oferty mają zwykle promocyjne oprocentowanie i służą przyciągnięciu nowych klientów.

Wybierając lokatę, warto zwrócić uwagę, czy ma ona oprocentowanie zmienne, czy stałe. W pierwszym przypadku mają na nie wpływ stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Ważną kwestią jest także kapitalizacja, czyli harmonogram dodawania naliczonych odsetek do zgromadzonego kapitału.

Sprawdź okres lokaty bankowej

Wysoko oprocentowane lokaty bankowe mogą mieć różne okresy trwania umowy. Czas obowiązywania depozytu ustala bank. Lokata może być krótkoterminowa, np. na 3,6, 9 czy 12 miesięcy, lub długoterminowa – zakładana zwykle na okres powyżej roku.

Najlepsze lokaty to takie, które są dopasowane do twojej sytuacji finansowej i potrzeb. Jeśli nie masz pewności, jaki produkt wybrać, rozpocznij od lokaty na krótszy termin. Gdy się zakończy, możesz kontynuować współpracę z danym bankiem lub poszukać lepszej oferty.

Jakich dokumentów potrzebujesz, aby otworzyć pierwszą lokatę bankową?

Do założenia lokaty najczęściej jest potrzebny jedynie dokument tożsamości, czyli na przykład dowód osobisty. Możesz udać się z nim do banku i tam założyć lokatę z pomocą pracownika placówki.

Znacznie wygodniej zrobisz to przez Internet. Nie musisz wychodzić z domu – wystarczy tylko dostęp do sieci. Na stronie wybranego banku wypełniasz formularz i postępujesz zgodnie z podanymi wskazówkami. Obecnie nie musisz nawet wysyłać umowy pocztą ani podpisywać dokumentów dostarczonych przez kuriera. Niektóre banki umożliwiają weryfikację podczas wideorozmowy. Procedura jest więc bardzo wygodna i bezpieczna.

Czy po zakończeniu lokaty musisz płacić podatek?

Odsetki zarobione na lokacie podlegają opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Wynosi on obecnie 19%. Co ważne, jest on naliczany wyłącznie od wypracowanego zysku, a nie od całej kwoty, którą wypłacasz po zakończeniu trwania umowy lokaty.

Nie musisz podejmować żadnych kroków po wypłaceniu pieniędzy. Nie trzeba wykonywać przelewu do urzędu skarbowego ani wypełniać dokumentów. Rozliczeniem podatku zajmuje się bank, który wypłaci ci kapitał wraz z odsetkami pomniejszonymi o należny podatek.