Monety w słupkach

Lokata bankowa na nowe środki. Co to oznacza?

2 listopada 2023

Lokaty bankowe są znane jako pewny i bezpieczny sposób gromadzenia nadwyżek finansowych. Nie tylko pozwalają na ich przechowywanie, ale przede wszystkim umożliwiają zarabianie na odsetkach. Szczególnie opłacalne bywają oferty lokat na nowe środki. Czym one są i jak działają?

Lokata bankowa – jak to działa?

Na wstępie warto wyjaśnić, na czym polega lokata bankowa. Niemal każdy wie, że może ona służyć do pomnażania kapitału. Jak to dokładnie działa?

Lokata bankowa to produkt oferowany przez instytucje finansowe. Pozwala on klientowi zdeponować swoje oszczędności na pewien okres, a w zamian za to do kapitału naliczane są odsetki, które powiększają jego kwotę. Atrakcyjne oprocentowanie lokaty to jedna z najważniejszych kwestii, na jakie warto zwracać uwagę. Najlepsze lokaty bankowe charakteryzują się możliwością uzyskania wysokich odsetek.

Ważną zasadą jest to, że lokatę zawiera się na ściśle wyznaczony czas. Pieniądze można wypłacić przed zakończeniem umowy – bank nie może tego zabronić. Jeśli jednak klient się na to zdecyduje, to zwykle traci wszystkie wypracowane odsetki.

Maksymalna kwota lokaty jest ustalana indywidualnie przez bank. Jeśli zakładasz lokatę, przejrzyj dostępne oferty i porównaj ich warunki.

Zakładanie lokat terminowych to zatem rozwiązanie dla osób, które są pewne, że mogą zrezygnować z dostępu do swoich środków na dłuższy czas. To może być kilka miesięcy, rok, a nawet kilka lat. Możesz również wybrać lokatę odnawialną (zasady założenia lokaty odnawialnej warto sprawdzić w konkretnym banku). Na rynku jest dostępnych wiele różnych produktów, dlatego każdy może wybrać ten, który spełnia jego oczekiwania.

Założenie lokaty – co warto wiedzieć?

Najważniejsze pojęcia, które warto znać w kontekście lokat bankowych, znajdziesz poniżej.

Okres trwania lokaty

To czas, na który klient zgadza się zdeponować swoje środki. Są dostępne lokaty krótkoterminowe (krótsze niż rok) oraz długoterminowe. Zanim wybierzesz konkretną opcję, zastanów się, na jak długo możesz zrezygnować z dostępu do swoich środków. Przykładowy okres Lokaty Plus w Toyota Banku może wynosić 3, 6, 9 lub 12 miesięcy, lecz to nie wszystkie możliwości. Koniec okresu lokaty zawsze jest dokładnie określony w umowie.

Zmienne lub stałe oprocentowanie

Bank oferuje określoną stopę procentową, według której są naliczane odsetki powiększające kapitał. Jest ona zazwyczaj ustalana na początku umowy i podawana w skali roku. Oprocentowanie lokat zwykle jest wyższe niż w przypadku rachunków oszczędnościowych, dlatego najczęściej takie produkty są bardziej opłacalne. Zawsze warto zapoznać się z tabelą oprocentowania lokat terminowych.

Kapitalizacja odsetek

Odsetki od zgromadzonych środków mogą być kapitalizowane. To oznacza w uproszczeniu, że są one dopisywane do kapitału bazowego. Dzięki temu w każdym kolejnym okresie rozliczeniowym odsetki są naliczane od wyższej kwoty – klient zyskuje ich coraz więcej. Kapitalizacja w dokładnym rozumieniu określa częstotliwość, z jaką bank dopisuje odsetki do kapitału. Może się to odbywać na różne sposoby — to również wpływa na opłacalność lokaty bankowej.

Zabezpieczenie depozytu

Środki klientów banków są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. To oznacza, że nawet jeśli instytucja by zbankrutowała (takie ryzyko jest znikome), to depozyt zostanie wypłacony właścicielowi do określonej kwoty, stanowiącej na dzień publikacji równowartość 100 tys. euro.

Nadwyżka środków pieniężnych ulokowanych w lokacie pozwoli ci uchronić pieniądze przed inflacją. Pora przyjrzeć się, na czym polega lokata na nowe środki i czy korzystanie z niej przez nowych klientów banku jest opłacalne.

Lokata bankowa na nowe środki – czym jest?

Lokata na nowe środki oznacza, że pieniądze, które klient planuje na nią wpłacić, nie były wcześniej przechowywane w danym banku, na przykład na koncie osobistym. Czasami takie ograniczenie dotyczy jedynie sytuacji, gdy klient miał już wcześniej lokatę w tej samej instytucji finansowej. Dokładna definicja „lokaty na nowe środki” może zatem różnić się w zależności od banku.

Warto też pamiętać, że każda instytucja może dowolnie określić, po jakim czasie od wypłacenia środków, kolejne wpłacone będą traktowane jako nowe. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy zamyka się jedną lokatę i planuje otworzyć kolejną.

Co ważne, taki produkt bankowy jest dostępny zarówno dla osób fizycznych, jak i dla firm. Oprócz tego, że do banku należy wpłacić pieniądze, które wcześniej nie były w nich przechowywane, nie ma zwykle żadnych dodatkowych wymagań dotyczących takich lokat bankowych.

Czy warto korzystać z lokaty na nowe środki?

Takie produkty mogą mieć bardzo atrakcyjne warunki, ponieważ ich zadaniem jest zachęcenie nowych klientów do skorzystania z oferty banku. Często można też liczyć na promocyjne oprocentowanie lokaty przeznaczonej dla stałych klientów. Jeśli zależy ci na korzystnych warunkach, warto szukać banków, które oferują korzystne warunki dla osób chcących założyć depozyt na nowe środki.

Nie zawsze jednak takie działanie musi się opłacać. Można znaleźć oferty, które są atrakcyjne także dla obecnych klientów, którzy mają konto w danym banku. Na przykład Lokata Plus w Toyota Banku zapewnia oprocentowanie nawet 6,60% dla maksymalnej kwoty 400 tys. zł. Można wybrać okres oszczędzania, który najbardziej ci odpowiada. Wystarczy mieć dowolne konto w Toyota Banku.

Jeśli szukasz najbardziej opłacalnej lokaty bankowej, warto porównać ze sobą kilka ofert, aby wybrać najkorzystniejszą. Zwracaj szczególną uwagę na wysokość oprocentowania, sposób kapitalizowania odsetek i dodatkowe warunki (np. minimalna kwota lokaty, dostęp do bankowości internetowej).

Jeśli nie masz pewności, na jak długo możesz pozostawić pieniądze na lokacie, lepiej wybrać tę o nieco krótszym okresie oszczędzania. Po zakończeniu umowy zawsze możesz otworzyć kolejną lub przenieść kapitał do innego banku i skorzystać z promocyjnej lokaty na nowe środki.