Toyota C-HR

Jak długo trzeba czekać na nowe auto? Czy będzie droższe?

19 listopada 2021

Coraz więcej mówi się o wydłużonym czasie oczekiwania na nowy pojazd. Między innymi z tego powodu wiele osób zwleka z decyzją o zakupie auta lub całkowicie rezygnuje z nabycia samochodu prosto z salonu. Z czego to wynika? Wyjaśniamy.

Szacuje się, że na auto z salonu samochodowego trzeba poczekać kilka miesięcy, zaś w skrajnych przypadkach – nawet rok. Nie ma to związku z nagłym wzrostem zainteresowania pojazdami, a problemami z dostępem do niektórych komponentów.

Samochody dostępne od ręki – czy to możliwe?

Jeśli dealer dysponuje wolnymi samochodami na placu, istnieje możliwość zakupienia auta „od ręki”. Warto jednak mieć świadomość, że takie pojazdy nie zawsze wpiszą się w oczekiwania i potrzeby każdego. Najczęściej są to podstawowe wersje konkretnego modelu lub bogato wyposażone.

Jeżeli klientowi zależy na krótkim czasie dostawy pojazdu, może wybrać jeden z pojazdów dostępnych na placu. Problem polega na tym, że takich samochodów zaczyna brakować, ponieważ – z uwagi na obecną sytuację – popyt jest i na takie auta.

Zakup samochodu a wydłużony okres oczekiwania – obawy

Wiele osób rezygnuje z zakupu fabrycznie nowego auta, jako przyczynę podając zbyt długi czas oczekiwania. Z czego to wynika?

Jednym z powodów jest konieczność nabycia auta „na już”, ale nie zawsze jest to główną przyczyną. Niektórzy mówią wprost, że obawiają się znacznych podwyżek cenowych w przypadku dostawy pojazdu po kilku miesiącach.

Czy rzeczywiście jest to powód do niepokoju? Chociaż każdy producent może działać w oparciu o ustalone przez siebie zasady, niespodziewana podwyżka cen pojazdu nie jest taka oczywista.

Toyota daje gwarancję, że – niezależnie od czasu oczekiwania na samochód – jego cena, warunki i koszty finansowania nie ulegną zmianie. Uwzględniane będą wyłącznie takie parametry, jakie klient uzgodni z dealerem w momencie złożenia zamówienia.

Taki argument powinien przekonać niezdecydowanych kierowców, aby złożyli zamówienie na wymarzony model. Nie ma powodu, aby całkowicie rezygnować z zakupu albo decydować się na wersję wyposażenia niewpisującą się w oczekiwania czy potrzeby.

Kup samochód z wyprzedaży rocznika, by nie czekać

Z uwagi na braki pojazdów na placach dealerskich, wiele salonów zrezygnowało z corocznej akcji wyprzedaży rocznika. Jednak nie Toyota – wyprzedaż aut z rocznika 2021 rozpoczęła się w salonach 2 listopada. To okazja, aby nabyć wybrany pojazd i wyjechać nim z salonu po dopełnieniu formalności.

Warto przy tym podkreślić, że wyprzedaż rocznika 2021 jest jedyną okazją, aby zakupić niektóre modele tej marki. Za przykład może posłużyć Toyota Aygo II generacji, która nie będzie już dostępna w 2022 roku.

Pamiętaj! Niezależnie od tego czy złożyć zamówienie na samochód czy skorzystasz z oferty wyprzedaży rocznika, możesz zdecydować się na finansowanie na korzystnych warunkach – promocyjny Kredyt niższych rat Toyota Easy z RRSO od 7,54%.