Jak działa karta

Jak działa karta kredytowa?

16 marca 2021

Zainteresowanie kartami kredytowymi w Polsce nieustannie rośnie – w portfelach rodaków jest ich coraz więcej. Nie ma się czemu dziwić – to wygodny środek płatniczy, który pozwala na dokonywanie transakcji bez konieczności dostępu do własnej gotówki. Sprawdź, jak działa karta kredytowa i poznaj jej najważniejsze zalety.

Karta kredytowa to specyficzny środek płatniczy, któremu – chociaż działa na podobnej zasadzie jak karta debetowa – bliżej raczej do tzw. limitu kredytowego w rachunku osobistym.

Jak korzystać z karty kredytowej?

Zasada działania karty kredytowej jest prosta: limit środków pozwala na dokonywania dowolnych transakcji bezgotówkowych (także internetowych). Każda spłata zadłużenia przyczynia się do odnowienia limitu, w efekcie czego kartą można płacić za następne zakupy itd.

Jako że karta kredytowa jest specyficzną formą kredytu gotówkowego, bank nalicza odsetki za wykorzystany limit. Następuje to jednak po upływie tzw. okresu bezodsetkowego. Jeżeli użytkownik karty spłaci całe wykorzystane zadłużenie przed tym terminem, wówczas nie zostaną naliczone żadne opłaty. Jeśli natomiast zdecyduje się spłacić wyłącznie kwotę minimalną, bank naliczy odsetki.

Warto przy tym podkreślić, że niektóre karty kredytowe, jak np. Karta Kredytowa Gold oferowana Toyota Banku, daje dostęp do dodatkowych przywilejów. Użytkownicy mogą skorzystać m.in. z assistance medycznego i concierge.

Jak uniknąć odsetek za korzystanie z karty?

Nie da się ukryć, że możliwość skorzystania z okresu bezodsetkowego to największy atut karty kredytowej. Dzięki niemu z tego środka płatniczego można korzystać nawet 2 miesiące za darmo – to tak jakby skorzystać z nieoprocentowanego kredytu gotówkowego.

Jak to działa? Jeżeli skorzystasz z limitu pieniężnego już w pierwszym dniu nowego cyklu rozliczeniowego, wówczas będziesz mieć ponad 50 dni na spłatę całego zadłużenia. Jeżeli jednak z pieniędzy skorzystasz nieco później, wówczas na spłatę będziesz mieć tyle dni, ile zostało do zakończenia okresu bezodsetkowego.

Przykład 1. Załóżmy, że robisz zakupy kartą kredytową na kwotę 1000 zł – w pierwszym dniu cyklu rozliczeniowego. Okres bezodsetkowy trwa 52 dni. Jeśli w tym czasie uregulujesz zadłużenie, nie zapłacisz nic.

Przykład 2. Załóżmy, że robisz zakupy kartą kredytową na kwotę 1000 zł w 10 dniu cyklu rozliczeniowego. Okres bezodsetkowy trwa 52. Jeżeli nie chcesz zapłacisz odsetek, wówczas masz jeszcze 42 dni na uregulowanie zadłużenia.

Karta kredytowa – dlaczego warto?

Korzystanie z karty kredytowej może być opłacalne – szczególnie dla osób, które użytkują ten środek płatniczy rozsądnie. Dlaczego?

  • Możliwość skorzystania z nieoprocentowanego kredytu gotówkowego – pod warunkiem, że zadłużenie zostanie spłacone w okresie bezodsetkowym.
  • Stały dostęp do środków – istnieje możliwość korzystania z pieniędzy np. w razie nieprzewidzianego wydatku.
  • Budowanie wiarygodności kredytowej – co pozwala na zwiększenie szansy uzyskania innych kredytów. Jeśli lubisz mieć stały dostęp do pieniędzy i potrafisz rozsądnie korzystać z produktów bankowych, karta kredytowa to rozwiązanie odpowiednie dla ciebie.