Płatność terminal

Płatności zbliżeniowe – czy są bezpieczne?

5 lipca 2021

Karty zbliżeniowe zrewolucjonizowały płatności za zakupy bez konieczności dysponowania gotówką. Sprawiły, że cały proces stał się dużo szybszy i wygodniejszy, ale czy pozostał bezpieczny? Sprawdź, czy dokonywanie zbliżeniowych tego typu płatności nie wiąże się z ryzykiem utraty środków.

Korzystanie ze zbliżeniowych kart płatniczych jest proste i komfortowe – zamiast umieszczać kartę w czytniku lub przeciągać ją przez terminal, trzeba przyłożyć ją do czytnika. To wszystko zajmuje zaledwie kilka chwil, co pozwala na znaczną oszczędność czasu. Statystyki pokazują, że w pierwszym kwartale 2020 aż 90% transakcji odbywało się w sposób zbliżeniowy1. Natomiast czwarty kwartał przyniósł wzrost liczby płatności – stanowiły one 94,9% ogólnej liczby transakcji bezgotówkowych2. Powyższe dane wskazują na popularność tego rozwiązania w Polsce.

Bezpieczna technologia zbliżeniowa

Płatnicze karty zbliżeniowe działają w oparciu o technologię komunikacji krótkiego zasięgu (NFC). Aby doszło do transakcji, karta musi znajdować się w bliskiej odległości od czytnika. W związku z tym, że zasięg transmisji nie jest duży, ryzyko, że osoba niepowołana pobierze pieniądze, zostaje zredukowane do minimum.

Warto przy tym wspomnieć szyfrowaniu danych kart z mikroprocesorem, dzięki któremu żadna transakcja nie może być wykonywana wielokrotnie. Taka technologia uniemożliwia również odczytywanie danych zapisanych na karcie. Dlatego można uznać, że płatności zbliżeniowe są relatywnie bezpieczne.

Płatności zbliżeniowe bez wpisywania PIN – tylko do pewnej kwoty

Płatności zbliżeniowe mogą wymagać podania PIN-u – szczególnie wtedy, jeśli dotyczą wysokich kwot. Korzystanie z karty zbliżeniowej bez obowiązku podawania PIN jest możliwe wyłącznie dla zakupów na kwoty nie wyższe niż 100 zł. Dlatego nie trzeba obawiać się, że – w przypadku utraty karty zbliżeniowej – osoba niepowołana spożytkuje wszystkie pieniądze.

W myśl przepisów dyrektywy PSD2 banki zostały zobowiązane do uwierzytelnienia kodem PIN co szóstej transakcji w przypadku, gdy jednostkowa kwota poprzednich pięciu transakcji nie przekroczyła 100 zł. Podanie PIN-u może być również wymagane wtedy, gdy wartość kolejnych transakcji na niskie kwoty przekroczy 150 euro.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z karty zbliżeniowej?

Chociaż kwestia bezpieczeństwa kart płatniczych leży w rękach banków, i ty możesz się do tego przyczynić. W jaki sposób?

  • Ustal odpowiednie limity dla transakcji bezgotówkowych i internetowych. 
  • Nie noś przy sobie numeru PIN do karty. 

Utratę karty zawsze zgłaszaj niezwłocznie

Pamiętaj! Gdy zauważysz utratę karty płatniczej, niezwłocznie zgłoś ten fakt do banku. Jeżeli nieautoryzowane transakcje zgłosisz w ciągu 24 godzin, wówczas nie będziesz odpowiadać za nie – o ile przekroczą kwotę 50 euro.

Powyższa zasada dotyczy każdej nieautoryzowanej transakcji bezgotówkowej – także wykonanej w sklepie internetowym.

  1https://www.mastercard.com/news/europe/pl-pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/pl-pl/2020/maj/badanie-mastercard-polacy-wybieraja-platnosci-zblizeniowe/
  2https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_04_2020.pdf