Widok na miasto

Jak porównać oferty lokat bankowych?

15 kwietnia 2021

Lokaty bankowe to jeden z bezpieczniejszych sposobów na pomnażanie zgromadzonych pieniędzy. Aby jednak oszczędzanie miało jeszcze większy sens i przyniosło spore zyski, warto porównać dostępne oferty. Sprawdź, jak powinna wyglądać rzeczowa analiza poszczególnych produktów bankowych.

Wiele osób rezygnuje z zakładania lokat bankowych z powodu niskiego oprocentowania. Rzeczywiście obecnie tego rodzaju produkty finansowe nie pozwalają na osiągnięcie bardzo wysokich zysków, ale… wiele zależy od konkretnej lokaty. Dlatego tak ważne jest porównanie ofert po to, aby wybrać możliwie najkorzystniejsze rozwiązanie.

Analiza ofert lokat bankowych – na co zwrócić uwagę?

Większość osób uwzględnia przede wszystkim wysokość oprocentowania, ale nie jest to wyznacznik dobrej lokaty. Trzeba wziąć pod uwagę znacznie więcej elementów, co pozwoli na dopasowanie produktu finansowego do potrzeb i oczekiwań.

  • Czas trwania lokaty

Lokata trzymiesięczna czy na dłuższy okres? Musisz porównać dostępne możliwości, aby nie okazało się, że np. interesująca cię lokata ma charakter długoterminowy.
Dobrym wyborem może okazać się lokata trzymiesięczna, jeśli np. istnieje duże prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie będziesz potrzebować pieniędzy lub suma osiągniętych zysków będzie wyższa w porównaniu z zyskiem wypracowanym w ramach lokaty długoterminowej.

  • Minimalna wysokość kapitału

Niektóre lokaty bankowe nie są dostępne dla wszystkich z powodu dość wysokiego minimalnego depozytu. Warto zatem sprawdzić, jaki jest najmniejszy kapitał pozwalający na uruchomienie lokaty.
Przykładowo dla Lokaty Plus dostępnej w Toyota Banku minimalny depozyt wynosi tylko 2000 zł. Taka kwota znajduje się w zasięgu możliwości wielu osób.

  • Konsekwencje zerwania lokaty

Zasadniczo pieniądze zgromadzone na lokacie są zamrożone. W awaryjnych sytuacjach można wypłacić całą kwotę, ale… trzeba się liczyć z konsekwencjami. W większości przypadków bank nie wypłaci żadnych odsetek, jednak nie zawsze tak musi być. Niekiedy można otrzymać 0,1 należnych odsetek – wiele zależy od tego, jakie są zapisy w umowie.

  • Wymagania stawiane przez bank

Często zdarza się, że promocyjne oprocentowanie lokaty dotyczy wyłącznie nowych klientów lub nowych środków. Koniecznością może okazać się także założenie rachunku osobistego. Warto zatem sprawdzić, jakie wymagania stawia konkretny bank.
 

Jak przeprowadzić samodzielne porównanie ofert?

Wiesz już, na co mniej więcej zwracać uwagę przy wyborze lokaty. Poszczególne kryteria posłużą ci za punkt wyjścia, na podstawie którego będziesz porównywać oferty.

Aby samodzielna analiza lokat była łatwiejsza, przygotuj tabelę. W poszczególne rubryki będziesz wpisywać szczegółowe dane na temat konkretnych produktów. Potem wystarczy przejrzeć, aby wybór lokaty stał się oczywisty.