Jak uzyskać kredyt

Jak uzyskać kredyt samochodowy przy niższych zarobkach?

28 sierpnia 2023

Jesteś zainteresowany kredytem samochodowym, ale obawiasz się, że twoje zarobki są zbyt niskie? Czy i jak można uzyskać tego typu finansowanie w przypadku niewystarczających dochodów? Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można podnieść zdolność kredytową. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Zaciągnięcie kredytu samochodowego to dla wielu osób szansa na zakup auta bez konieczności jednorazowego angażowania wszystkich własnych środków. Wystarczy tylko kilka tysięcy złotych na start (na wkład własny). Pozostała kwota zostanie rozłożona na raty, dzięki czemu nie obciąży zbytnio domowego budżetu. Wiele osób mających niskie zarobki powstrzymuje się od złożenia wniosku kredytowego z obawy przed odrzuceniem go przez bank. Czy słusznie?

Czy łatwo dostać kredyt samochodowy?

Zastanawiasz się, czy łatwo dostać kredyt na samochód? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ zależy to od wielu czynników. Znaczenie mają aspekty, takie jak:

  • wysokość osiąganych dochodów,
  • zdolność kredytowa,
  • historia kredytowa.

W przypadku wysokiej zdolności i wiarygodności kredytowej klienta kredyty samochodowe są łatwo dostępne. Jeżeli jednak wnioskodawca ma niższe zarobki, wówczas otrzymanie tego typu finansowania jest trudniejsze, ale nadal możliwe.

Wskazówka! Kredyt samochodowy łatwiej uzyskać niż kredyt hipoteczny, ale trudniej niż w przypadku kredytu gotówkowego. Głównie dlatego, że kredyt gotówkowy zwykle dotyczy niższych kwot, a związane z nim formalności są uproszczone do minimum.

Aby uzyskać kredyt na samochód, podobnie jak kredyt gotówkowy, trzeba:

  • złożyć wniosek,
  • przedstawić niezbędne dokumenty finansowe,
  • oczekiwać na decyzję z banku.

Gdy kredytobiorca przejdzie weryfikację pozytywnie, wówczas dopełniane są pozostałe formalności. Dochodzi do podpisania umowy, po czym klient może wyjechać z salonu zakupionym pojazdem.

Wcześniej jednak można zerknąć na ranking kredytów samochodowych, aby zorientować się w dostępnych ofertach.

Czy można dostać kredyt na samochód bez zdolności kredytowej?

Aby otrzymać kredyt samochodowy, trzeba mieć odpowiedniej wysokości zarobki – adekwatne do wyliczonej miesięcznej raty. Niskie wynagrodzenie może zmniejszyć szansę na uzyskanie oczekiwanej kwoty finansowania. Jeśli wnioskodawca nie ma zdolności kredytowej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzyma odmowną decyzję kredytową.

Warto jednak mieć świadomość, że niskie zarobki wcale nie są przeszkodą do realizacji marzeń o kredycie samochodowym. Można "popracować" nad zdolnością kredytową i to niekoniecznie wiąże się z dodatkową pracą.

Wybór tańszego samochodu

Jeśli interesuje cię sfinansowanie zakupu pojazdu o dużej wartości, ale nie masz wystarczająco wysokich dochodów, wybierz inny, tańszy model. Dzięki temu całkowita kwota kredytu udzielona przez bank będzie mniejsza. To z kolei będzie oznaczać niższą miesięczną ratę – taką, na którą twój domowy budżet będzie przygotowany.

Dłuższy okres spłaty

Chcesz zaciągnąć kredyt na samochód na okres kilku lat? Jeśli twoje zarobki są zbyt niskie, rozważ wydłużenie czasu spłaty zobowiązania. Im jest on dłuższy, tym niższa jest miesięczna rata. W efekcie poprawia to zdolność kredytową i umożliwia uzyskanie finansowania przy niskich zarobkach.

Pamiętaj jednak, że maksymalny okres spłaty to kwestia indywidualna każdego banku. Dlatego sprawdź, która instytucja udzieli kredytu na interesujący cię okres.

Zadbaj o niską ratę kredytu samochodowego

Wybierając kredyt samochodowy przy niewysokich zarobkach, zadbaj o finansowanie z niską miesięczną ratą. Za przykład może posłużyć Kredyt niższych rat Toyota Easy dostępny w Toyota Banku (RRSO 11,88%, na dzień 16.08.2023 r.), także w ofercie promocyjnej ważnej do 6 października 2023 r. (Kredyt niższych rat Toyota Easy „Lato”, RRSO 9,76%). W ramach tych kredytów możesz liczyć nawet na 40% niższe miesięczne zobowiązanie w porównaniu do raty, jaką ma standardowy kredyt samochodowy. W Toyota Banku przykładem może być Standard Kredyt (RRSO 15,26%, na dzień 16.08.2023 r.). 

Zanim więc złożysz wniosek, oblicz ratę kredytu samochodowego i sprawdź, czy twój domowy budżet sobie z nią poradzi.

O czym musisz pamiętać, starając się o kredyt samochodowy?

Szukasz najlepszego kredytu samochodowego i chcesz mieć pewność, że wybrane przez ciebie finansowanie wpisuje się w twoje oczekiwania? Nie decyduj się na przypadkową opcję, lecz porównaj dostępne oferty, korzystając z rankingu kredytów samochodowych. Weź pod uwagę nie tylko czynniki wpływające na zdolność kredytową, ale również wiele innych elementów. Znaczenie mają m.in.:

  • oprocentowanie kredytu samochodowego – jeśli kredyt ma niskie oprocentowanie, mniejsze są odsetki doliczane do kapitałowej części raty kredytu samochodowego,
  • całkowity koszt kredytu (powinna zainteresować cię rzeczywista roczna stopa oprocentowania uwzględniająca nie tylko odsetki, ale i koszty pozaodsetkowe),
  • zabezpieczenie kredytu samochodowego, np. zastaw rejestrowy, cesja polisy AC (depozyt karty pojazdu w przypadku nowych aut został wycofany).

Możesz także sprawdzić, czy możliwe jest finansowanie zakupu starszego samochodu. Niektóre banki oferują kredyty na używane auta. Takiego udzielają m.in. banki samochodowe, tj. związane z daną marką pojazdów. Przykładem jest Kredyt niższych rat Toyota Easy na używane samochody (RRSO 12,46%, na dzień 16.08.2023 r.), także w promocyjnej ofercie Kredyt niższych rat Toyota Easy „Lato” na zakup używanego samochodu (RRSO 10,9%), trwającej do 6 października 2023 r.

Pamiętaj! Jeśli interesuje cię zakup pojazdu, możesz wybierać spośród różnych rodzajów kredytów samochodowych. Dostępne jest nie tylko klasyczne finansowanie, ale również kredyt jednoratowy 50/50 czy kredyt balonowy, który wyróżnia się niskimi ratami miesięcznymi. Dzięki tak dużej różnorodności masz szansę wybrać najkorzystniejszy kredyt dla siebie.