Monety w słupkach

Konto oszczędnościowe. Odsetki – jak są naliczane?

24 lipca 2023

Konto oszczędnościowe to popularny produkt finansowy, który oferuje wiele banków. Cieszy się ono sporym zainteresowaniem klientów, ponieważ pozwala uzyskać dochód pasywny. Konto osobiste zwykle nie jest oprocentowane, natomiast rachunek oszczędnościowy umożliwia zarabianie na odsetkach. Jak są one naliczane i ile rzeczywiście można zyskać?

W jaki sposób bank nalicza odsetki na koncie?

Odsetki są naliczane na podstawie określonego wskaźnika, którym jest oprocentowanie konta oszczędnościowego. Jest ono ustalane indywidualnie przez bank, w którym zakładasz rachunek. Działa to podobnie do lokat bankowych, jednak posiadanie konta oszczędnościowego odbywa się na nieco innych zasadach.

Przede wszystkim nie tracisz dostępu do swoich środków. Możesz na przykład liczyć na nielimitowane przelewy wewnętrzne. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet najlepsze konta oszczędnościowe zapewniają zwykle niższy zysk niż lokaty.

Jednak w czasami zysk na koncie oszczędnościowym może być atrakcyjny i umożliwia osiągnięcie sporych zysków kapitałowych.

Przykładem jest Indeksowane Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku. To najlepszy produkt w kategorii rachunków tego typu. Daje pewny i wysoki zysk (nawet do 6,9% – aktualne na dzień 7.07.2023 r.), a także umożliwia założenie dodatkowej lokaty, by inwestować jeszcze więcej.

Banki mogą stosować różne metody naliczania odsetek na kontach oszczędnościowych. Zobacz najczęściej stosowane przeliczniki.

 • Metoda procentu rocznego (APY) – jest najpopularniejszym sposobem naliczania odsetek. Oprocentowanie jest podawane w formie procentu rocznego (APY), a odsetki są naliczane na jego podstawie. Na przykład, jeśli masz konto oszczędnościowe o saldzie 10 000 zł i oprocentowanie wynosi 2% APY, roczne odsetki wyniosą 200 zł (10 000 zł * 0,02).
   
 • Metoda procentu rocznego z kapitalizacją – oprocentowanie jest nadal liczone w formie procentu rocznego, ale występuje kapitalizacja odsetek. Są one naliczane i dodawane do salda konta w regularnych okresach, na przykład co miesiąc, co kwartał lub co rok. To powoduje wzrost kapitału początkowego i większe zyski dla inwestora.
   
 • Metoda prostej stopy procentowej – w przypadku takich kont oszczędnościowych odsetki są naliczane na podstawie stóp procentowych, a nie na podstawie procentu rocznego. Oprocentowanie jest obliczane w oparciu o określony okres, na przykład miesiąc lub kwartał. Na przykład, jeśli wynosi ono 1% na miesiąc i masz saldo 10 000 zł przez 3 miesiące, odsetki wyniosą 100 zł (10 000 zł * 0,01).

Każde z kont oszczędnościowych ma z góry określony sposób naliczania odsetek. Szczegóły znajdziesz w umowie dotyczącej konta oszczędnościowego.

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

Zysk z rachunku oszczędnościowego zawsze wynika z naliczonych odsetek. Podwyższone oprocentowanie pozwoli zatem zarobić więcej. Jeśli masz nadwyżki finansowe, które chcesz bezpiecznie zainwestować, założenie konta oszczędnościowego może być świetnym wyborem.

Ile można zarobić? To zależy od oferty konkretnego banku. Niektóre z nich oferują wyższe oprocentowanie i właśnie takimi wariantami warto się zainteresować. Trzeba jednak mieć świadomość, że zyski są zwykle niższe niż w przypadku lokaty.

Oprocentowanie standardowe pozwala częściowo zabezpieczyć zgromadzone oszczędności przed wpływem inflacji. Najczęściej zarobek nie jest wysoki i często nie może się równać z tym uzyskiwanym na przykład dzięki inwestowaniu w złoto, nieruchomości czy papiery wartościowe.

Jest to bardzo dobra metoda na lokowanie gotówki, ponieważ ułatwia zarządzanie finansami i zapewnia bezpieczeństwo. Sprawdź, jak działa konto oszczędnościowe i czy warto go mieć.

Czy warto zakładać konto oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe sprawdzą się, zwłaszcza gdy szukasz miejsca do ulokowania nadwyżek finansowych. Regularne oszczędzanie za pomocą takich narzędzi jest łatwe, skuteczne, a ponadto pozwala utrzymać dyscyplinę wydatków. To dobra wiadomość dla osób, którym zdarzają się zakupy pod wpływem impulsu. Sprawdź, dlaczego rachunki oszczędnościowe to dobry wybór. Poniżej 5 najważniejszych powodów.

 • Konto oszczędnościowe to bezpieczne miejsce przechowywania zgromadzonych środków. Nie musisz martwić się o kradzież gotówki, czy utratę pieniędzy w przypadku pożaru, czy innego zdarzenia losowego.
   
 • To idealna metoda gromadzenia środków na awaryjny fundusz. Na rachunku oszczędnościowym masz zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych wydatków.
   
 • Konto umożliwia planowanie i osiąganie długoterminowych celów finansowych. Regularne odkładanie środków pomoże ci szybciej je zrealizować.
   
 • Otrzymujesz oprocentowanie za zgromadzone środki, więc możesz na tym zarabiać.
   
 • Konto oszczędnościowe pomaga w utrzymaniu dyscypliny finansowej. Zwykle nie możesz wykonywać z niego bieżących płatności, dlatego masz pewność, że nie wydasz więcej, niż zamierzasz.

Korzystanie z kont oszczędnościowych jest popularne, a promocyjne oprocentowanie sprawia, że coraz więcej osób poszukuje atrakcyjnych ofert takich produktów bankowych. Co więcej, otwarcie i zarządzanie kontem oszczędnościowym jest bardzo łatwe. Możesz to zrobić w placówce banku, na stronie www lub w aplikacji mobilnej.