Planowanie leasingu

Planujesz leasing samochodu? Pamiętaj o tych aspektach

18 sierpnia 2023

Leasing samochodu jest formą finansowania niezwykle popularną wśród przedsiębiorców. Jeśli więc i ty rozważasz taką opcję, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów i porównać kilka propozycji, by wybrać najkorzystniejsze oferty leasingu dla siebie. Sprawdź, które kwestie są najistotniejsze.

Samochód firmowy jest potrzebny właściwie w każdej branży. Nie trzeba od razu rozważać zakupu auta – szczególnie jeśli w grę wchodzi konieczność zbudowania dużej floty pojazdów. Dobry rozwiązaniem jest leasing nowych samochodów osobowych. Coraz popularniejszy staje się także leasing samochodów używanych.

Na korzyść leasingu przemawia: 

  • brak konieczności dysponowania sporą gotówką, 
  • możliwość rozłożenia płatności na raty,
  • możliwość wymiany pojazdów na nowe po zakończeniu umowy leasingu. 

Dzięki temu budżet firmowy nie zostaje zachwiany. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z procedury uproszczonej, co przekłada się na minimalną liczbę dokumentów finansowych do dostarczenia.

Jakie są koszty leasingu samochodu na start?

W ramach umowy leasingu płacisz miesięczne raty, ale wymagana jest też opłata wstępna (tzw. czynsz inicjalny). Ile środków trzeba przygotować na początku umowy? W tym przypadku trudno o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ każda firma leasingowa ustala minimalną wartość opłaty wstępnej w ramach wewnętrznej polityki. Może to być zarówno 30%, jak i 10% wartości leasingowanego samochodu (w zł netto). Oznacza to, że na start potrzebujesz od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – w zależności od tego, ile wynosi cena fakturowa auta.

Przykładowo, jeśli podpisujesz umowę leasingową na Leasing Standard na nowe pojazdy z oferty Toyota Leasing, możesz wybrać dogodną dla siebie opłatę wstępną: od 0% do 45% (oferta ważna na dzień 14.08.2023 r.). Dlaczego ustalenie odpowiedniego czynszu inicjalnego jest istotne? Wpływa on m.in. na wysokość rat płaconych przez cały okres leasingu. Z reguły im wyższa opłata wstępna, tym niższa miesięczna rata. Wiele jednak zależy od tego, jaka jest wartość wykupu. Z tego powodu warto wykorzystać kalkulator leasingu, aby dobrać optymalne parametry finansowania.

Czy podczas leasingu samochodowego niezbędne jest ubezpieczenie?

Podobnie jak w przypadku kredytu, trzeba pamiętać o ubezpieczeniu przedmiotu leasingu. Ważna jest nie tylko obowiązkowa polisa OC, ale również autocasco.

  • OC

Każdy pojazd, niezależnie od sposobu finansowania, musi mieć ważne OC. To ubezpieczenie, w ramach którego ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez osobę kierującą ubezpieczonym pojazdem. Gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, to on, a nie sprawca wypadku, wypłaca odszkodowanie osobie pokrzywdzonej.

  • AC

Autocasco (AC), chociaż nie jest obowiązkowe, musi objąć przedmiot leasingu – tego zwykle wymaga leasingodawca. Taka polisa stanowi zabezpieczenie, zarówno dla firmy leasingowej, jak i samego leasingobiorcy.

  • GAP

GAP nie jest ubezpieczeniem komunikacyjnym, ale warto je mieć. Jest to polisa zapewniająca dodatkową ochronę w razie szkody całkowitej lub kradzieży. Ubezpieczenie GAP służy pokryciu różnicy między pozostałymi do spłaty ratami a kwotą odszkodowania wypłacanego z autocasco.

Warto pamiętać, że ubezpieczenia komunikacyjne nie są wliczane w ratę leasingu. Należy je opłacić oddzielnie – jednorazowo lub w dwóch ratach (w zależności od opcji oferowanej przez ubezpieczyciela i wybranej przez leasingobiorcę).

Jak wyglądają przeglądy i naprawy podczas leasingu samochodu osobowego?

Zastanawiasz się, kto i na jakiej zasadzie jest zobowiązany do dbania o przeglądy i naprawy samochodu osobowego wziętego w leasing? Wszystko zależy od umowy leasingowej, ale zwykle kwestie te leżą po stronie leasingobiorcy. Jeżeli w grę wchodzi umowa leasingu operacyjnego, wówczas możesz wliczyć w koszty uzyskania przychodu wszystkie wydatki związane z eksploatacją pojazdu. Mowa tutaj m.in. o kosztach przeglądu czy napraw.

Kto może skorzystać z finansowania leasingu samochodu?

Czy wiesz, że zarówno leasing finansowy, jak i leasing operacyjny jest skierowany do przedsiębiorców? Mogą oni skorzystać z tych form finansowania niezależnie od branży oraz wielkości firmy. Również forma prawna firmy nie ma znaczenia. W leasing mogą wziąć samochód przedsiębiorcy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, a także na przykład spółki prawa handlowego. A co jeśli jesteś osobą prywatną? W tym przypadku rozwiązaniem jest leasing konsumencki (może on obejmować zarówno samochody nowe, jak i samochody używane).

Dzięki uproszczonej procedurze, podobnie jak przy wynajmie długoterminowym, wszelkie kwestie formalne są ograniczone do niezbędnego minimum. Wynika to m.in. z faktu, że – w przypadku leasingu operacyjnego – samochód osobowy pozostaje własnością leasingodawcy, natomiast leasingobiorca decyduje się na użytkowanie samochodu.

Jeśli prowadzisz firmę i potrzebujesz samochodów osobowych, pomyśl o tym, aby wziąć leasing. Wniosek leasingowy złożysz bezpośrednio u dealera, co znacznie upraszcza formalności. Wystarczy, że dołączysz wymagane dokumenty finansowe, które potwierdzą twoją zdolność kredytową. Prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia otrzymasz decyzję ws. leasingu. Jeśli będzie pozytywna, trzeba będzie dokonać wpłaty własnej i podpisać umowę.

Pamiętaj! Na koniec umowy wcale nie musisz dokonywać wykupu pojazdu. Możliwy jest zwrot pojazdu po zakończonej umowie i wzięcie nowego auta – bez angażowania środków własnych. Wszystko zależy od tego, na jaką ofertę się zdecydujesz. Dlatego ważne jest, aby porównać niejedno tego typu finansowanie (pomocny może być kalkulator leasingu) i wybrać opcję w pełni wpisującą się w twoje oczekiwania.

Interesuje cię leasing samochodu osobowego dla firm z opcją zwrotu pojazdu i wymianą auta na nowe? Skontaktuj się z naszym doradcą, aby dowiedzieć się, jak działa leasing i uzyskać więcej szczegółów na temat finansowania w ramach działalności gospodarczej.