Spacerująca para

Czy warto
zakładać konto oszczędnościowe? Doradzamy!

8 kwietnia 2021

Oprocentowanie kont oszczędnościowych nie zachęca do odkładania pieniędzy właśnie w ten sposób. Czy jest to jednak powód do tego, aby całkowicie rezygnować z gromadzenia środków z myślą np. o zabezpieczeniu swojej finansowej przyszłości. Pamiętaj, że zyski to nie wszystko – istnieje wiele innych korzyści wynikających z posiadania konta oszczędnościowego.

Konto oszczędnościowe to sposób na pomnażanie gromadzonych środków – w oparciu o obowiązujące oprocentowanie. Problem w tym, że stopy procentowe utrzymujące się na rekordowo niskim poziomie już od dawna, nie pozwalają na osiąganie sporych zysków. Dlatego wiele osób ma wątpliwości co do zasadności lokowania pieniędzy właśnie w taki sposób.

Konto oszczędnościowe – warto je założyć!

To prawda, konto oszczędnościowe jest nieco mniej opłacalne w porównaniu z tym, co działo się jeszcze kilka lat temu. Nie oznacza to jednak, że trzeba wykreślić z pamięci ten produkt finansowy. Warto bowiem mieć świadomość, że jego posiadanie nadal wiąże się z wieloma zaletami.

  • Możliwość osiągania zysków od pierwszej złotówki

Aby móc zarabiać na lokacie, trzeba dysponować konkretnym kapitałem, tj. w minimalnej wysokości ustalonej przez bank. Tymczasem konto oszczędnościowe pozwala zarabiać od pierwszej wpłaconej złotówki. To świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z oszczędzaniem.

  • Stały dostęp do pieniędzy

Konto oszczędnościowe daje stały dostęp do zgromadzonych środków. Żadna część kapitału nie jest zamrożona – możesz z niego skorzystać w dowolnym momencie. 
Nie musisz przy tym obawiać się zmniejszonej motywacji do oszczędzania. Jeśli wybierzesz rachunek taki jak Konto Oszczędnościowe z Toyota Banku, zechcesz odkładać jeszcze więcej i więcej. W przypadku zgromadzenia sporego kapitału oprocentowanie rośnie aż do 0,8% w skali roku!

  • Gwarancja wypłaty zysków

Zyski są gwarantowane. Bank wypłaci ci należne odsetki na koniec każdego miesiąca. Nie ma przy tym znaczenia, czy w ciągu okresu rozliczeniowego wypłacałeś środki itp. Nie tracisz odsetek tak jak to ma miejsce w przypadku lokaty.

  • 100% bezpieczeństwa

Odkładanie pieniędzy w ramach konta oszczędnościowego nie jest obarczone żadnym ryzykiem. Nie musisz obawiać się utraty kapitału np. na skutek zawirowań na rynku finansowym, a nawet w razie upadłości banku.

Jak wybrać korzystne konto oszczędnościowe?

To, czy założenie konta oszczędnościowego będzie opłacalne, zależy w dużej mierze od Ciebie. Dlatego nie warto decydować się na przypadkową ofertę, lecz porównać dostępne możliwości. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Znaczenie mają m.in. takie aspekty jak:

  • wysokość oprocentowanie – także z opcją jego wzrostu w miarę zwiększania się kapitału
  • prowizje pobierane za wypłatę środków
  • inne wymagania stawiane przez bank.

Warto pamiętać, że nie bez znaczenia pozostają opłaty za konto osobiste – może się bowiem okazać, że koszty miesięczne przewyższą zyski z konta oszczędnościowego.