Kobieta i mężczyzna przy laptopie

Oszczędzanie krótkoterminowe — trzy najczęstsze formy oszczędzania

29 stycznia 2024

Na czym polega strategia oszczędzania krótkoterminowego? Dowiedz się, czy oszczędzanie w ten sposób jest bezpieczne, jak je dobrze zaplanować i gdzie lokować pieniądze, by przyniosły oczekiwany zysk.

Oszczędzanie krótkoterminowe to strategia gromadzenia środków finansowych na krótki czas, zazwyczaj wynoszący kilka miesięcy. Takie oszczędności mogą być przeznaczone na cele krótkoterminowe, na przykład na remont mieszkania, wyjazd wakacyjny, czy inny większy wydatek. Odkładanie pieniędzy warto zaplanować — niezależnie od tego, czy chcesz podreperować budżet domowy, odkładać na przyszłość dzieci, czy sfinansować większe zakupy. Gdzie trzymać zgromadzone środki?

Czy oszczędzanie krótkoterminowe jest bezpieczne?

Pieniądze zawsze warto odkładać — zarówno na cele krótko-, jak i długoterminowe. Jednak ta zasada nie jest wszystkim znana. Jak oszczędzają Polacy? Niestety mało efektywnie — badania pokazują, że nawet połowa z nich nie ma żadnych oszczędności. Sytuacja, w której pod koniec miesiąca w gospodarstwie domowym nie zostaje żadna nadwyżka, nie jest korzystna. Co więcej, może powodować pewne niebezpieczeństwo. Jeśli w domowym budżecie nie ma żadnego "buforu", który pozwoliłby sfinansować nagłe wydatki, można mieć problemy.

Czy posiadanie oszczędności na cele krótkoterminowe jest bezpieczne? Na pewno nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Warto jednak pomyśleć także o tym, by oszczędzać pieniądze w dłuższej perspektywie czasowej. Odłożone środki można przeznaczyć na budowanie poduszki finansowej "na czarną godzinę", na edukację dzieci czy nawet na życie na emeryturze.

Trudno określić, czy lepszym rozwiązaniem jest oszczędzanie krótkoterminowe, czy długoterminowe. Oba sposoby poprawiają bezpieczeństwo i stabilność finansową. Najlepiej, jeśli tylko jest taka możliwość, podejść do oszczędzania w sposób kompleksowy. Można na przykład otworzyć lokatę na cele bieżące (z perspektywą realizacji za kilka miesięcy), natomiast na koncie oszczędnościowym trzymać środki stanowiące zabezpieczenie ekonomiczne na wyjątkowe sytuacje.

Warto się przyjrzeć, jak można bezpiecznie oszczędzać na cele krótkoterminowe. Jakie narzędzia wykorzystać: lokaty bankowe, konta oszczędnościowe.

Zobacz także: Co zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

Konto oszczędnościowe

Rachunki oszczędnościowe to produkty bankowe, które mogą bardzo ułatwić gromadzenie środków na bieżące cele. Oszczędzanie w ich przypadku polega na wpłacaniu dowolnych kwot, bo bank zwykle nie ustala ich maksymalnej czy minimalnej wysokości. Po prostu, gdy pojawi się nadwyżka, można z konta osobistego przenieść ją na konto oszczędnościowe.

Zaletą takich produktów jest oprocentowanie — pieniądze pracują na odsetki, co chroni kapitał przed wpływem inflacji. Klient ma również dostęp do środków bez ograniczeń. Można wypłacić je w każdej chwili. Konto oszczędnościowe jest w pełni bezpieczne i bardzo elastyczne, ponieważ zarządzasz środkami w dowolny sposób.

Lokata bankowa

Krótkoterminowe lokaty bankowe, takie jak Lokata Sprint w Toyota Banku, to produkty, które pozwalają zyskać więcej niż konta oszczędnościowe. Wynika to z tego, że są znacznie lepiej oprocentowane — w przypadku omawianego produktu można liczyć na 6,3% przez 200 dni trzymania środków na lokacie (aktualne na dzień 17.12.2023 r.).

To zatem świetny sposób, by oszczędzać pieniądze na krótkoterminowe cele, a dodatkowo pomnożyć kapitał. Lokaty charakteryzują się tym, że wypłata środków przed upływem terminu wskazanego w umowie wiąże się z utratą wypracowanych odsetek. To jednak nie powinno cię zniechęcać, ponieważ możesz samodzielnie określić, ile środków i na jak długo chcesz zdeponować w banku. Nie musisz decydować się na wieloletnie zobowiązanie, jeśli nie chcesz.

Lokata bankowa, podobnie jak konto oszczędnościowe, jest w pełni bezpiecznym produktem. Oszczędności nie są narażone na ryzyko utraty czy spadku wartości. Ich wysokość stale rośnie z racji naliczanych odsetek. Jeśli chcesz otworzyć lokatę, poszukaj produktu oferującego najlepsze warunki — czyli wysokie oprocentowanie oraz czas trwania dopasowany do twoich potrzeb.

Warto wiedzieć: Czy można zerwać lokatę bankową?

Indywidualny Plan Oszczędzania

Ciekawą formą oszczędzania jest Indywidualny Plan Oszczędzania 2.0 oferowany przez Toyota Bank, umożliwiający odłożenie pieniędzy na nowy samochód. Jak to działa? W ramach tej oferty zakłada się lokatę z możliwością dokonywania dopłat do zgromadzonego kapitału. Oprócz oprocentowania bazowego lokaty, bank wypłaca bonus odsetkowy, który stanowi maksymalnie 2% kwoty finansowania samochodu. W ofercie tej kapitalizacja odsetek następuje co 3 miesiące, dzięki czemu lokata umożliwia szybsze odłożenie pieniędzy na nowy samochód.

Jak zatem gromadzić i pomnażać swoje oszczędności na dowolny cel? Masz do wyboru kilka przydatnych narzędzi. Jeśli dopiero zaczynasz myśleć o przyszłości i nie masz specjalistycznej wiedzy finansowej, możesz rozważyć lokatę krótkoterminową. To bezpieczny produkt, który nie wymaga od ciebie zamrażania środków na długi czas. Pozwala natomiast wypracować zysk z odsetek, który możesz przeznaczyć na planowane wydatki.