Płatność zbliżeniowa

Płatności zbliżeniowe coraz popularniejsze. Czy są bezpieczne?

30 maja 2022

Chociaż zainteresowanie płatnościami zbliżeniowymi rośnie, nie brakuje osób sceptycznie podchodzących do tego typu rozwiązań. Głównym powodem są obawy związane z ryzykiem kradzieży środków zgromadzonych na koncie bankowym. Czy faktycznie jest się czego bać? Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa płatności zbliżeniowych.

97% – tyle wyniósł udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie bezgotówkowych płatności kartami na koniec III kwartału 2021 roku. Oznacza to, że Polacy wręcz pokochali ten sposób dokonywania płatności.

Płatności zbliżeniowe – jak działają?

Zasada działania płatności zbliżeniowych jest prosta – wystarczy przyłożyć kartę płatniczą do terminala, aby w ciągu zaledwie kilku sekund doszło do dokonania transakcji.

Warto przy tym podkreślić, że płatności zbliżeniowe są dostępne za pośrednictwem:

  • odpowiednio skonfigurowanej karty płatniczej,
  • smartfona lub smartwatcha wyposażonych w technologię NFC – z zainstalowaną aplikacją Google Pay lub Apple Pay (w zależności od systemu operacyjnego urządzenia).

Dzięki temu za zakupy można zapłacić szybko i zachowaniem zasad higieny.

Płatności zbliżeniowe są bezpieczne

Czy fakt, że nie wszyscy z entuzjazmem odnoszą się do płatności zbliżeniowych należy łączyć z jakimś ryzykiem? Eksperci podkreślają, że szybkie płatności dokonywane po zbliżeniu karty są bezpieczne. Z czego to wynika?

Warto mieć świadomość, że technologia zbliżeniowa – stosowana w kartach płatniczych z mikroprocesorem – jest bardzo zaawansowana. Wykorzystuje rozwiązania, które uniemożliwiają odczytywanie danych z karty ani powtórzenie danej transakcji kilkakrotnie. Mowa między innymi o szyfrowaniu danych czy specjalnych jednorazowych kluczy transakcji.

Należy przy tym pamiętać, że nie istnieje możliwość przeprowadzenia transakcji wówczas, gdy karta znajduje się z dala od urządzenia pobierającego dane. W związku z tym, że musi znajdować się ona bardzo blisko terminala, nie ma możliwości „ściągnięcia” kwoty na odległość.

Bezpieczeństwo korzystania z kart zbliżeniowych jeszcze większe?

Aby korzystanie ze zbliżeniowych kart płatniczych wiązało się z jeszcze mniejszym ryzykiem, wprowadzono pewne rozwiązania. Wśród nich wymienić można m.in.:

  • opcję płatności bez wprowadzania PIN do konkretnej kwoty – obecnie jest to 100 zł;
  • konieczność wprowadzenia PIN przy co szóstej transakcji – także przy kwocie niższej niż 100 zł;
  • konieczność podania PIN w przypadku dokonywania płatności w niezarejestrowanym dotąd miejscu (np. w sklepie stacjonarnym, w którym robisz zakupy pierwszy raz);
  • konieczność wprowadzenia PIN w przypadku dokonywania kilku transakcji (jedna po drugiej) na niższe kwoty przekraczające łącznie 150 euro.

Jeśli do tej pory unikałeś płatności zbliżeniowych, czas zmienić swoje podejście. Transakcje dokonywane za pomocą karty lub smartfona są bezpieczne. Pamiętaj jednak o zachowaniu wszelkich środków ostrożności, np. nietrzymania numeru PIN razem z kartą.