Skarbonka świnka

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy: lokata czy konto oszczędnościowe?

9 stycznia 2023

Masz już odłożone pieniądze na koncie osobistym? Pomyśl o ich pomnożeniu. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Sprawdź, gdzie lepiej oszczędzać pieniądze: na koncie oszczędnościowym czy na lokacie.

Oszczędzać warto zawsze – niezależnie od tego, ile zarabiasz i jaki masz cel. Odłożone pieniądze z pewnością się przydadzą, np. na wymarzony wyjazd wakacyjny, nieprzewidziane wydatki, czy na remont. Ważne jest jednak to, aby środki gromadzić systematycznie i je pomnażać – tylko wtedy uda się zgromadzić naprawdę pokaźną sumę.

Odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym – tak czy nie?

Najprostszym sposobem na odkładanie i pomnażanie środków jest konto oszczędnościowe. Działa na identycznej zasadzie jak rachunek osobisty, z tym że charakteryzuje się wyższym oprocentowaniem. To właśnie dzięki temu pieniądze mogą pracować na twój zysk.

Na korzyść tego rozwiązania przemawiają argumenty, takie jak:

  • możliwość zarabiania już od pierwszej złotówki;
  • swoboda wpłat – zarówno pod względem częstotliwości, jak i kwot;
  • stały dostęp do pieniędzy – w każdej chwili można wypłacić całość lub część środków.

Warto jednak pamiętać, że wysokość możliwych do wypracowania odsetek nie zawsze będzie wysoka. Wszystko zależy od obowiązującego oprocentowania. Z reguły jest ono niższe w porównaniu z lokatami bankowymi.

Ponadto należy pamiętać, że stały dostęp do pieniędzy może utrudnić oszczędzanie. Większe jest bowiem ryzyko niepotrzebnych wypłat środków, co może uszczuplić zgromadzone oszczędności.

Lokata bankowa – za i przeciw

Lokata bankowa to bezpieczny i skuteczny sposób pomnażania oszczędności. Gwarantowane odsetki sprawiają, że każdy może liczyć na zysk – tym większy, im wyższe jest obowiązujące oprocentowanie.

Lokaty bankowe mają ten duży plus, że motywują do oszczędzania. Nie tylko dzięki atrakcyjnemu oprocentowaniu, ale i ograniczonej możliwości wypłacania środków. Pieniądze można wypłacić przed czasem, ale tylko w całości. Skutkuje to jednak częściową lub całkowitą utratą odsetek, co skutecznie zniechęca do nieprzemyślanego podejmowania tych środków.

W zależności od wybranego okresu trwania umowy, pieniądze można pomnażać przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Warto jednak sprawdzić, jak kształtuje się oprocentowanie – po to, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.

Ile można zarobić na lokacie bankowej? Wszystko zależy od konkretnej oferty przygotowanej przez bank. Jednak obecnie, w dobie wysokich stóp procentowych, można liczyć na spory zysk – znacznie wyższy niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

Za przykład może posłużyć Lokata Plus dostępna w Toyota Banku. Jej oprocentowanie na poziomie do 8,2% w skali roku pozwala wypracować spory zysk, o ile wybierzemy lokaty na okres 6, 9 lub 12 miesięcy.

Jeśli zastanawiasz się, co będzie lepsze: konto oszczędnościowe czy lokata, podpowiadamy: postaw na oba produkty. Na rachunku gromadź pieniądze, które – po uzbieraniu sporego kapitału – wpłać na lokatę bankową. Te środki będą pracować na twoje bezpieczeństwo finansowe.