Gdzie ulokować dodatkowe środki

Gdzie warto ulokować dodatkowe środki w 2023 roku?

9 grudnia 2022

Czy w 2023 r. chcesz powiększyć swoje oszczędności? Aby osiągnąć jak największe korzyści, warto świadomie wybrać odpowiednie produkty oszczędnościowe. Sprawdź, gdzie warto ulokować środki i czy warto postawić na lokaty.

Prawdopodobnie nic nie wskazuje na to, aby w 2023 roku stopy procentowe miały się obniżać. W związku z tym można liczyć na atrakcyjne oprocentowanie wielu depozytów. Jest to szansa, na wygenerowanie sporych zysków. Warunek jest tylko jeden – do wyboru produktów oszczędnościowych należy podejść w pełni świadomie.

Lokaty bankowe – sposób na bezpieczne pomnażanie oszczędności

Lokaty bankowe cały czas pozostają tym produktem finansowym, który zapewnia bezpieczeństwo pieniądzom i jednocześnie gwarantuje zyski. W 2023 roku warto się nimi zainteresować, zwłaszcza że niektóre oferty wyglądają bardzo obiecująco.

Za przykład może posłużyć Lokata Sprint 200 dni dostępna w Toyota Banku – z oprocentowaniem wynoszącym 7,5% w skali roku. Jak to przekłada się na konkretne wartości?

Kalkulacja nr 1. Załóżmy, że na Lokatę Sprint 200 dni wpłacasz 80 000 zł. Zysk brutto z całego okresu wyniesie aż 3287,70 zł.

Kalkulacja nr 2. Załóżmy, że na Lokacie Sprint 200 dni zamierzasz ulokować 120 000 zł. Zysk brutto z całego okresu wyniesie 4931,55 zł.

Takich kwot nie będziesz w stanie uzyskać, wybierając nawet dobrze oprocnentowane konto oszczędnościowe. Zaś inwestycja w bardziej agresywne instrumenty finansowe będzie wiązać się z dużym ryzykiem utraty środków. Oznacza to, że lokaty bankowe są jednym z najlepszych sposobów na bezpieczne oszczędzanie i pomnażanie zysków.

Zobacz także: Lokaty po podwyżkach stóp procentowych. Gdzie szukać najlepszych ofert?

Jak oszczędzać na lokacie, aby pomnażać zyski?

Zależy ci na osiągnięciu maksymalnych zysków? Warto wiedzieć, jak oszczędzać na lokacie, aby zapewnić sobie możliwie wysokie odsetki. O czym należy pamiętać?

  • Porównuj oferty lokat

Dzięki temu będziesz wiedzieć, gdzie i na jakich warunkach masz szansę osiągnąć duże zyski. Lokaty porównuj nie tylko pod kątem oprocentowania, ale także czasu ich trwania, maksymalnego kapitału możliwego do wpłaty. 

  • Nie wypłacaj pieniędzy przed czasem

Środki wpłacone na lokaty potraktuj jako „nieistniejące”. Zapomnij, że nimi dysponujesz. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnej wypłaty, a co za tym idzie – utraty odsetek.

Jeżeli jednak przypuszczasz, że w najbliższym czasie będziesz potrzebować gotówki, masz do dyspozycji dwie opcje: albo wybierzesz lokaty z krótszym terminem, albo wpłacisz nieco mniej środków.

  • Cały czas odkładaj pieniądze

Nie rezygnuj z dalszego oszczędzania, tylko dlatego, że masz już jedną lokatę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby cały czas gromadzić pieniądze i korzystać z kolejnych produktów finansowych. Pozwoli to zbudować solidne zabezpieczenie – w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Lokaty bankowe to nadal jeden z najlepszych sposobów na oszczędzanie. Nie wiążą się z żadnym ryzykiem i zapewniają zyski. To, ile zarobisz, wiesz już na starcie – łatwo oszacować wysokość odsetek, korzystając z kalkulatora oszczędnościowego udostępnianego na stronie banku.

Dowiedz się więcej: Jak inflacja wpływa na zyski z lokat długoterminowych?