Szybka spłata kredytu

Planujesz szybciej spłacić kredyt? Przeczytaj nasz poradnik!

28 lutego 2021

Masz na swoim koncie kredyt gotówkowy, który spłacasz zgodnie z wyznaczonym harmonogramem? W przypadku zwiększonego przypływu środków możesz pomyśleć o jego wcześniejszym uregulowaniu. Zanim jednak zdecydujesz się na taką opcję, sprawdź czy to faktycznie jest korzystne i z czym wiąże się szybsza spłata.

Wszystkie kwestie związane ze spłatą zaciągniętego zobowiązania reguluje umowa. W tym dokumencie zawarte są nie tylko informacje o harmonogramie spłaty, ale również aspekty dotyczące ewentualnej wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego.

Szybsza spłata kredytu gotówkowego jest możliwa

Należy mieć świadomość, że wcześniejsza spłata zaciągniętego kredytu gotówkowego jest możliwa. Taka opcja nie zależy od polityki wewnętrznej konkretnego banku, ale od zapisów w Ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kredytobiorca może wcześniej spłacić kredyt gotówkowy. Koniecznością jest jednak uprzednie poinformowanie o tym banku – zwykle w formie pisemnego wniosku. Nie można więc uregulować pozostałych do spłaty rat bez wcześniejszego zawiadomienia instytucji.

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – czy to się opłaca?

Szybsza spłata zaciągniętego kredytu pozwala uwolnić się od miesięcznych rat, dzięki czemu budżet domowy zostanie odciążony. Chociaż jest to dobry argument przemawiający za wcześniejszą spłatą zobowiązania, warto to dokładnie przemyśleć. Okazuje się, że taka opcja nie zawsze przynosi oczekiwane korzyści.

Kredytobiorca decydujący się na wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego może liczyć na uzyskanie pobranej prowizji oraz innych kosztów. Wysokość zwrotu będzie proporcjonalny do okresu pozostałego do spłaty.

Przy podejmowaniu decyzji o wcześniejszej spłacie zobowiązania, warto wziąć pod uwagę m.in. takie czynniki jak:

  • oprocentowanie kredytu
  • kwota pozostała do spłaty
  • opłaty pobierane przez bank.

Może się okazać, że oprocentowanie kredytu jest bardzo korzystne – dużo niższe niż inne oferty konkurencyjne. Tak jest m.in. w przypadku Pożyczki dostępnej w Toyota Banku z oprocentowaniem 7,2%*. Wówczas przedwczesna spłata rat może nie być konieczna – kredytobiorca i tak zapłaci niskie odsetki.

Warto także zastanowić się, jak duży będzie zysk z tego tytułu i czy będzie to rzutowało na zdolność kredytową.

Na wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego warto się zdecydować wówczas, gdy:

  • zamierzasz zaciągnąć innych kredyt, np. hipoteczny i potrzebujesz dużej zdolności kredytowej, a kredyt gotówkowy może ją tylko zaburzać,
  • zależy ci na zbudowaniu wiarygodnej historii kredytowej – zobowiązanie spłacone przed czasem będzie działało na twoją korzyść,
  • bank nie pobiera (lub pobiera minimalne) opłaty za wcześniejsze uregulowanie należności.

Pamiętaj! Im większe oszczędności możesz poczynić w związku z szybszą spłatą kredytu gotówkowego, tym lepiej dla ciebie. Dlatego musisz przede wszystkim przeanalizować opłacalność takiego rozwiązania odniesieniu do twojej indywidualnej sytuacji. W niektórych przypadkach wcześniejsza spłata zobowiązania nie ma większego sensu, np. gdy do spłaty masz zaledwie dwie niewielkie raty.

* Reprezentatywny przykład dla Pożyczki: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 15,05 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowych kosztów) 7000,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 7596,20 zł, oprocentowanie zmienne 7,20 %, całkowity koszt kredytu 546,20 (w tym: prowizja 3,00 % (210,00zł), opłata przygotowawcza 50,00 zł, odsetki 336,20 zł.); 12 miesięcznych rat równych w wysokości 628,85 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2020-05-29 na reprezentatywnym przykładzie.