Jak bezpiecznie płacić w internecie

Jak bezpiecznie płacić w sklepach internetowych?

19 grudnia 2022

Zakupy internetowe zapewniają niezwykłą wygodę, ale też wiążą się z pewnym zagrożeniem. Trzeba zachować czujność, aby nie stać się ofiarą oszustwa cyberprzestępców. Sprawdź, jak bezpiecznie płacić w sklepach internetowych i dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę.

Nawet 77% Polaków dokonuje zakupów w sklepach internetowych – tak wynika z raportu E-commerce w Polsce 2022¹ . Powodów rosnącego zainteresowania jest wiele: począwszy od dostępności przez całą dobę, poprzez oszczędność czasu, a skończywszy na atrakcyjniejszych cenach.

Z dużej popularności sklepów online korzystają również przestępcy, którzy szukają okazji do oszustwa. Warto więc wykazać się czujnością, aby nie stać się ich ofiarą.

Bezpieczne płatności w e-sklepach – 5 wskazówek

Właściciele sklepów online oraz banki robią wiele, aby uchronić swoich klientów przed internetowymi oszustami. Jednak wiele zależy również od samych użytkowników – jeśli nie będą dbać o własne bezpieczeństwo, mogą stać się łatwym celem. Aby je zwiększyć, warto skorzystać z poniższych wskazówek. Stosując się do nich, możesz do minimum zredukować ryzyko oszustwa internetowego.

Przeczytaj także: Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?

1. Sprawdź wiarygodność sklepu internetowego

Upewnij się, że wybrany przez ciebie sklep internetowy jest wiarygodny i godny zaufania. Zapoznaj się z opiniami zamieszczanymi nie tylko na stronie, ale także w porównywarkach internetowych. Możesz także wpisać w wyszukiwarkę nazwę sklepu – negatywne komentarze z pewnością się pojawią, gdy ktoś już został oszukany.

2. Korzystaj z płatności kartą

Karty płatnicze, w przeciwieństwie do innych metod płatności, objęte są dodatkową ochroną. Mowa o tzw. chargeback – dzięki nim można odzyskać pieniądze, gdy sprzedawca cię oszuka lub gdy transakcja nie zostanie rozliczona prawidłowo.

3. Nie podawaj danych karty płatniczej osobom trzecim

Na karcie płatniczej zapisanych jest wiele istotnych danych, które umożliwiają dokonanie płatności. Dlatego strzeż nie tylko informacji o numerze karty i dacie ważności, ale przede wszystkim o kodzie CVV/CVC.

Dowiedz się więcej: Kupujesz online? Nie daj się oszukać – poznaj popularne metody złodziei

4. Ustal limity na transakcje bezgotówkowe

Poprzez dostęp do bankowości elektronicznej możesz zmienić limity na transakcje, np. dokonywane bezgotówkowo. Jeśli obniżysz je do niezbędnego minimum, kradzież karty nie będzie aż tak dotkliwą stratą. Będziesz mieć pewność, że oszust będzie w stanie przeprowadzić transakcje na niewielkie kwoty.

5. Otwórz konto osobiste z myślą o zakupach w sieci

Jeżeli chcesz uchronić swoje środki przed oszustwami cyberprzestępców, załóż konto osobiste z myślą o dokonywaniu zakupów. Na bieżąco dokonuj przelewów na odliczoną kwotę – zgodnie z potrzebami. Dzięki temu – nawet jeśli padniesz ofiarą przestępstwa internetowego, na twoim koncie nie będzie żadnych pieniędzy.

Jeśli kupujesz w internecie, nie działaj w pośpiechu. Dokładnie sprawdzaj, jakie płatności akceptujesz i pilnuj danych z karty płatniczej. Im większa będzie twoja ostrożność, tym mniejsze prawdopodobieństwo utraty środków.

Warto wiedzieć: Najbezpieczniejsze sposoby zapłaty za internetowe zakupy

¹https://www.iab.org.pl/aktualnosci/raport-e-commerce-2022-juz-dostepny/